A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

...

A vitamini göz ve cilt sağlımız açısından en önemli vitamindir. Bu vitamin yağda çözünür ve karaciğerde saklanır. Vücudumuzun diğer vitamin ve mineraller gibi  A vitamini kendisi üretemez. Bunun içinde bu vitamini dışarıdan almak durumunda kalırız.  A vitamini bağışıklık sistemi için de çok önemli bir vitamindir peki hangi besin maddelerinde bulunur? Bu vitaminin yararları nelerdir? Eksikliği durumunda nasıl belirtiler gösteririz?A vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

A Vitaminin Faydaları 

A vitamini öncelikli olarak göz sağlığı için çok önemlidir. Gece görmemiz için gerekli olan göz pigmentlerinin üretimine katılır ve bizi gece körlüğünden korur. Bunun yanında cilt sağlığı açısından da çok önemlidir. Cilt sorunlarına karşı koymak için A vitamini tüketimi arttırmak iyi bir önlemdir. A vitamini solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı bizleri korur. Kemik gelişimi ve ceninin büyümesinde de gerekli olan vitaminlerdendir.

A Vitaminini İçeren Besinler

Havuç, kuzu ciğeri, süt, yumurta
, sardalye, yoğurt, peynir, çedar, tereyağı, biftek ve yeşil bitkiler A vitamini açısından oldukça zengindir. Bu besinleri tüketirken, A vitamininden tam anlamıyla faydalanmak için, pişirme yöntemi olarak kızartmadan uzak durmalıyız. Çünkü besin kızartıldığı taktirde, içinde ki  A vitaminin çok büyük bir kısmı çözünür ve besin fakirleşir.

A Vitamini Eksikliği

A vitamini eksikliği durumunda öncelikli olarak cilt problemleri görülür. Eksikliğin diğer bir belirtisi de solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı bağışıklığın düşmesi durumudur. Ancak eksikliğin artması durumunda görme bozuklukları, göz hastalıkları, gece körlüğü hatta körlük meydana gelir. Bu etkilerden korunmak için A vitamini açısından zengin bir beslenme programı hazırlamalı ve bu besinleri kızartmadan kaçınmalısınız.