Anason Nedir? Nerelerde Yetişir?

...

Familyası: Umbelliferae

İlmi Adı: Pimpinella anisum

Fransızca: Anis

İngilizce: Anise Seed

Almanca: Anis

Kullanılan Bölgesi: Olgun tohumları daha çok kullanım sağlamaktadır.

Kullanışı: 1/2 litre suya 1 çorba kaşığı anason tohumu ekleyerek çay gibi demlendirilmektedir. Günde 2 veya 3 bardak içilmesi olumlu sonuçlar ile karşılaşmanıza yardımcı olabilir.

Mutfakta Kullanımı: Zeytin yağı, sirke, hardal ile yapılan soslarda kullanım sağlayabilir. Yeşil salatalarda,  buğulamalarda, bazı tür kremalarda, haşlamalarda ( havuç  patates kabak), baharatlı ekmeklerde,  havuç yemeklerinde, kuru pastalarda,  bisküvilerde ve tuzlu krakerlerde kullanım sağlanabilir.

Estetik: Ağız kokusunu gidermeye yardımcı olmakla birlikte şekerlerde ve spreylerde, cilt kremlerinde,  deodoranlarda kullanılır. koyu renk saçlar anason çayı ile çalkalanabilir. Cilde serinlik veren bir takım banyo ürünlerinde kullanım sağlanabilir.

Ek Bilgi: Anasonun bir diğer adı enison, nanahan, raziyanei-rumi gibi isimleri de kullanım sağlanmaktadır. Taze nanede yer alan menthol olarak adlandırılan madde bir o kadarda önemlidir. Taze nane ile bu ihtiyaç karşılanmadığında sentetiği imal edilmektedir. 18. yüzyılda Romalı ve Galyalı fırıncılar Paskalya ve Noel bayramlarında gelen müşterilerine anasonlu ekmek hediye etmektedirler.

Düzenli bir kullanımı sağlandığı zaman pek çok faydası ile birlikte çeşitli ürünlerin içeriğinden de yer alması olumlu etkiler ile karşılaşmamıza da destek sağlayabilir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

anason, anason nedir, anason faydaları, anason ne işe yarar, anasonun faydaları nelerdir, anasonun diğer isimleri, anasonun hangi bölgesi kullanılır, anasonun kullanılışı, anason nasıl kullanılır, anasonun mutfakta kullanımı, anason hakkında bilgi, anason neye iyi gelir, anasonun faydaları nelerdir, anason nedir? faydaları nelerdir?, anason çayının faydaları, anason nedir açıklaması, anason çayının yararları nelerdir, anason çayının faydaları, anason nedir ne işe yarar, anason çayı nasıl demlenir, anason nasıl kullanılır, anason nasıl uygulanır, anason hangi hastalıklara iyi gelir, anasonun yararlı faydaları nelerdir, anason nerelerde yetişir, anason diğer isimleri nelerdir.