B Vitaminlerinin Önemi, Vitamin Eksikliği

...

B vitaminleri suda çözünen vitaminlerdendirler ve besinlerde bir arada bulunur. Bu vitaminler diğer vitaminler ve mineraller gibi vücut tarafından üretilemediği için besin yolluyla alınmaları gerekmektedir. B vitaminlerinin eksikliklerinde çeşitli klinik semptomlar gözlenmektedir, multi-vitamin desteğiyle kayıp yerine koyularak düzeltilebilmektedir.  Hangi besinler B vitaminleri bulunur ve eksikliklerinde nasıl sonuçlar oluşmaktadır, semptomlar neler olur? B Vitaminlerinin Önemi, Vitamin Eksikliği

B1 (TİAMİN) 

Alkol kullanımı B1 vitamini kaybına neden olduğu bilinmektedir. B1 eksikliğinin ciddi boyutlarla ulaşması durumunda beriberi adı verilen bir hastalık oluşmaktadır.  Bu hastalık hızla tedavi edilmezse ölümcül hale gelir. Beriberi hastalığında kalbe akciğerlere zarar veren su birikmeleri görülür. Eksikliğin hafif olduğu durumlarda ise yorgunluk, halsizlik ve depresyon hali görülür.

Bulunduğu besinler: yumurta, kepekli ekmek,maya özü, yoğurt, çedar, peynir,pirinç, patates,zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl, kümes hayvanları..

B2 (RİBOFLAVİN) 

B2 vitamini eksikliği halinde  ağız içi yaralar ve dil hastalıkları görülmektedir .Dudaklarda ağrı ve yanma hissi oluşur.  Hayvansal besinler B2 bakımından zengin kaynaklardır bu nedenle hayvansal besin tüketmeyenler özellikle vejetaryenler B2 vitamini eksikliği riski taşır.

Bulunduğu besinler: buğday özü, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar,kümes hayvanları, az pişmiş biftek, süt, yoğurt, peynir, çedar, kuzu ciğeri ve yumurta…

B3(NİYASİN)

Niyasin yani B3 vitamini eksikliği ölümcül pelagra hastalığı oluşur. Pelagra hastalığında sinir sisteminde sıkıntılar ve cildin güneş gören yerlerinde simetrik yaralar gelişir.  Bu hastalık tek tür besin ögesini ön plana çıkaran kültürlerde sık gözlemlenir. Eksikliğin ciddi boyutlarda olmadığı  durumlarda ise asabiyet, halsizlik, yorgunluk ve depresyon görülmektedir.

Bulunduğu besinler: çekilmiş kahve,peynir, çedar, kümes hayvanları, az pişmiş biftek, et ve et ürünleri, süt, yoğurt ve yumurta..

B5 (PANTOTENİK ASİT) 

B5 eksikliğini bir hastalığa neden olduğu söylenemez ancak sinir sisteminin çalışmasında ve bazı antikorların oluşmasında görev aldığı için eksikliği sinir sisteminde bazı sorunlara neden olur. Eksikliğinin belirtileri baş dönmesi, halsizlik, baş ağrısı ve asabiyet olarak belirtilir.

Bulunduğu besinler : Maya özü, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl, tavuk, fındık, bira mayası ve buğday kepeği bolca B5 vitamini bulunur.

B6 ( PİRİDOKSİN) 

B6 vitamini eksikliğinde ağız, burun ve göz çevrelerinde çeşitli belirtiler pullu kabuklu ve yağlı bir cilt gözlemlenmektedir. Ciddi eksiklik durumlarında beyaz kan hücrelerinin sayısının azalmasına bağlı bir tür anemi oluşumu gibi ciddi sorunlar oluşturur.  B6 eksikliği adet dönemi gerginliğin azaltılmasında, yol tutmalarına karşıda destek olarak kullanılmaktadır.

Bulunduğu besinler:  Tüm bitkisel ve hayvansal besinler B6 bakımdan yeterlidir. Özellikle buğday özü, hindi, yumurta,muz, tavuk ve balık…

B12 (KOBALAMİN) 

B12 kobalt içeren bir vitamindir ve ölümcül bir anemi türünü engelleme rolünde etkendir. B12 eksikliğinde  -B12′nin koruma sağlama görevinde olduğu-ölümcül bir tür anemi ortaya çıkar. Bu durum kırmızı kan hücrelerinin azalmasıyla ve büyümesiyle gözlemlenmektedir.  Eksiklik belirtileri çok belirgin bir şekilde ortaya çıkmadığından tedavisi geciktiğinden ve gizli geliştiğinden ciddi ve geri dönülemez nitelikteki nörolojik hasarlara neden olabilmektedir. B12 eksikliği  tehlikesi altında olan genellikle anemiler, bağırsaklarında emilim problemleri olanlar, katı vejetaryen gibi B12 vitamini alımında sıkıntı yaşayan insan gruplarıdır.

Bulunduğu besinler: kuzu ciğeri, balık, biftek, kuzu eti,tavuk , yumurta, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl,maya özü.. B12 vitamini hayvansal besinlerin dışında besinlerde bulunur.