BAL GERÇEK DEVA: Dr. Aidin Salihin Kaleminden Bal Hakkında 15 Bilgi

...

BAL; GERÇEK DEVA
(Dr. Aidin Salih)

 

1943 yılının 04 Mart gününde, Ukrayna’nın Brusovka köyünde dünyaya gelen Dr. Aidin Salih’in şifalı bitkiler üzerine ciddi araştırmaları vardır. Dr. Aidin Salih’in kaleminden bal ile ilgili 15 kıymetli bilgiyi bu yazımızda sizler için topladık, keyifli okumalar.


1. Bal, mide ve bağırsak bozukluklarına iyi gelir,- mide ve onikiparmak bağırsağındaki ülserlerin ve dış yaraların kapanmasını sağlar.


2. Damar sertliği, sinir bozukluğu ve kansızlığa faydalıdır.


3. Bal; varis, kangren ve ağızdaki yaralara, çıbanlara, ciltte meydana gelen iltihaplı yaralara uygulanırsa, şifalıdır.


4. Bal; göze ve göz yaralarına merhem, ağız temizleyici ve damar açıcı olarak da kullanılır. Aynı miktarda bal ve ılık suda eritilmiş kaya tuzu, kulağa damlatılırsa, kulağı iltihaptan temizler. Bademcikler şiştiğinde ağızda bal tutmak faydalıdır.5. Taze ve hakiki bal kovandan alındıktan, yaklaşık 4-5 hafta sonra kristalleşmeye başlar. Donmuş balın kristalleri incedir. Büyük kristalli balın kalitesi düşüktür. Bazı cins ballar kristalleşmeyebilir. En kıymetli bal ilkbahar ve yazın alınan baldır ve ilaç olarak kullanılabilir. Sonbahar balı ise fazla şifalı değildir.


6. Bal; hem kabızlığı gideren, hem de ishali durduran bir ilaçtır. Bal yemek insanı gençleştirir, genç ve dinç tutar.


7. Romatizma, kalp, akciğer, karaciğer ve cilt hastalıklarına iyi gelir.


8. Bal, uykusuzluğun en iyi ilacıdır. Bal, yemek ile birlikte veya yemekten hemen sonra yenirse, tüm şifa özelliğini kaybeder, alerjik etki yapabilir.


9. Şekeri yüksek olan hastalar da, bir çay kaşığından başlamak şartıyla, her gün 1 tatlı kaşığından bir çorba kaşığına kadar bal tüketebilirler ve hakiki bal tedavisiyle bu hastalıktan kurtulabilirler10. Bir nohut tanesi kadar propolis ve aynı miktarda balmumunun, bal ile birlikte ağızda çiğnenmesi, burun damarlarındaki tıkanıklıkları giderir.


11. Taşıdığı şifa sıfatlarından dolayı, bal hem bebekler, hem gençler hem de yaşlılar için gerekli bir besin maddesidir.


12. Tedavi amacıyla bal tüketmek isteyen, her sabah veya akşam aç karnına 1 çorba kaşığı bal yiyebilir. Ancak yediği bu bal yemek öğünü yerine geçer, yani ardından yemek yenmez. Yanında su tüketmede bir sakınca yoktur.


13. Bir diğer seçenek de, sabah ve akşam yemekten önce 1 tatlı kaşığı bal yemektir. Birkaç günü sadece bal ile geçirmek isteyenler ise, günde 100-150 gr. bal yiyebilirler; Her gün bal yiyenler günde 1 çorba kaşığından fazlasına veya başka tatlılara muhtaç değildir. Balı parmakla veya tahta kaşıkla yemek Peygamber (SAV) adabındandır.14. Bal buzdolabında değil, serin ve karanlık bir yerde saklanmalıdır. Eğer bal koyulan cam veya tahta kap sıkıca kapatılırsa, sahip olduğu şifa özelliğini kaybetmeden senelerce saklanabilir.

Balın terkibinde %18 su, % 40 meyve şekeri (früktoz),- % 34 üzüm şekeri (glikoz); % 0,4 diğer şekerler,- % 0,3 protein,- % 7,1 madeni tuzlar, mikro elementler, fermentler, vitaminler ve diğer maddeler bulunur.


15. UYARI: Balın fazlası şişmanlatır, tembellik yapar, uykuyu çoğaltır.


Dr. Aidin Salih hanımefendinin bal hakkında verdiği önemli bilgileri sizlerle paylaşmış bulunduk. Dr. Aidin Salih şifalı bitkiler alanında güvenebileceğimiz bir doktordur. Bu yüzden tavsiyelerini dikkate almanızı öneririz.