Bal kilo aldırır mı?

...

Kahvaltıda, tatlılar içerisinde ya da kaymak ile birlikte severek tükettiğimiz sağlıklı doğal besinlerden biride bal olmuştur. Şifa kaynağı olarak gösterilen ve her anlamda tüketilmesi savunulan bal doğal yani katkısız olması halinde en sağlıklı besinlerin başında gelmektedir. Ancak diyet yapan ya da formunu korumak isteyen kişilerin aklında olan önemli sorulardan biride balın kilo aldırıp aldırmamasıdır? Bu konuda birçok tavsiye olması bal tüketmeyi seven kişilerin aklının karışmasına neden olmuştur. Bu nedenle bal hakkında bilmeniz gereken kısa bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Çiçek, petek ya da anzer olarak birçok çeşidi bulunan bal hemen hemen herkesin severek tükettiği sağlıklı yiyeceklerden biridir. Mideden öksürüğebirçok anlamda faydası olduğu söylenen bal aynı zamanda uzun süre tok kalmamıza ve zinde olmamızı sağlayan değerli bir yiyeceketir. Günümüz modern dünyasında da yapılan araştırmalar balın çok güçlü etkilere sahip olduğunu ve vücut için inanılmaz faydalı içeriğe sahip olduğunu ortaya koymuştur. İçerisinde ki yüksek oranda bulunan şeker bazı hastalıklara sahip insanlar için zararlı olsa da uygun miktarda tüketildiği taktirde balın ne kilo yapmadığı ve sağlığı tehdit etmediği söylenmiştir. Bu nedenle diğer tüm besinlerde olduğu gibi bal tüketirken yeteri miktarda tüketmemiz önemlidir. Balın kalorisini hesaplamak gerekirse 1 tatlı kaşığı sade bal 15 kalori iken, 1 yemek kaşığı bal ise 30 kaloridir.

Yeteri miktarda tüketildiği taktirde kilo almanıza neden olamyacak bal özellikle kahvaltıda 2 tatlı kaşığı kadar tüüketilebilir. Ancak 2 tatlı kaşığını geçmeniz kalori miktarının artacağından ve vücut tarafından çok fazla şeker alınacağı için aldığınız şekerin yağa dönüşmesine neden olabilir. Ayrıca balı ekmek, kaymak ve tereyağ üzerine sürerek tüketmeniz kalori miktarını çok çok katlayacaktır. Eğer kilo almak istemiyorsanız balı sade tüketmeye dikkat etmenizde fayda vardır. Bunun dışında içerisinde 600’den fazla bileşen bulunduran bal daha çok şeker bakımından yüksek oranlı bir yiyecektir. Bu nedenle şeker hastalarının çok fazla bal tüketmeleri şeker oranının yükselmesine neden olacağı için özellikle şeker hastalarının bal tüketirken oldukça dikkatli olmaları önemlidir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

bal, bal tüketmek, balın faydaları, balın önemi, bal tüketmek, balın özellikleri, çiçek balı, petek balı, anzer balı, bal kilo aldırır mı, bal kaç kalori, balın kalorisi, bal kilo yapar mı, diyette bal yenilir mi, şeker hastaları bal yiyebilir mi, şeker hastalarının bal yemesi zararlı mı, 1 çay kaşığı bal kaç kalori, 1 yemek kaşığı bal kaç kalori, bal kaymak, bal hakkında, bal nasıl tüketilir, bal hangi hastalıklara iyi gelir