Cilde Yararlı Besinler

...

bitkilerle-gelen-guzellik-921Cilt değer verdiğimiz en güzel şeylerden olsa gerek. Çünkü yaşadığımız ortam, insanlarla bulunan ortak çevreler yani her girilen ortamda beğenilmek takdir edilmek isteriz. Bunu kıyafetlerimize saçımıza ve en önemlisi cildimize önem vererek yaparız, cilt bu sıralamanın en başında gelir.

Bunun için en güzel örnekleri sunacağım size; yulaf, çikolata, buğday, bal ,pirinç. Hepsi de enerji ve güç veren besinlerdir. İçerdikleri yüksek orandaki besinsel değerler nedeniyle cildin doğal savunma mekanizmasını güçlendirerek, dış etkenlere karşı koruma sağlıyor. Yulaf gevreğini sabah kahvaltıda süt ve yoğurda ilave ederek yiyin. Zengin protein, lif, vitamin ve mineral kaynağı. Cildinizi tazelemek ve kadifemsi bir yumuşaklığa kavuşturmak için yüzünüze haftada en az 2 kaşık pirinç suyu, 2 damla zeytinyağı ve 2çorba kaşığı yulaf unu karışımını sürüp 5 dakika bekleyin ve yıkayın. Buğday; kolesterol ve tansiyon düşürücü buğday yüksek oranda B ve E vitaminleri içeriyor. Özellikle E vitamini içeriği ile doğal bir antioksidan olarak cildi yaşlanmaktan koruyor ve kırışıkların oluşumunu önleyerek cildin her dem genç kalmasını sağlıyor ve göz etrafında oluşabilecek çizgileri azaltıyor. Çikolata; antioksidan özellikleriyle yaşlanmayı geciktiriyor, Protein kaynaklı olduğundan cildi yenileyip elastikiyetini artırıyor.

Bal; antibiyotik özelliği ile mikroplara karşı savaşıyor, vitamin mineral ve protein kaynağı olan balın yapısındaki meyve asitleri cildi arındırıyor, azot ve glüsit gibi maddeler nemlendirici özellikler içerip cildin nem dengesini düzenliyor, magnezyum ve silisyum gibi mineraller ise cildi pürüzsüz bir güzelliğe kavuşturur.