Cilt Bakımı ve Maske Yapımı

...

cilt-guzelligi-ile-ilgili-bilginizi-test-edinHayatımız da önemli bir yer teşkil eden cilt tüm yaşamımız boyunca da önemi kaybetmeyecek şeylerin en başında gelir. Kimimiz güzellik ve cildimiz uğruna maddiyatı önemsemeden tonlarca para dökebiliriz. Çünkü gittiğimiz her ortam da girdiğimiz her sosyal mekânda önemlidir cilt ve cildin güzelliği. Ama çoğu zaman zararlı maddeler tercihimiz olabiliyor bu da sonucu psikolojimizi etkileyebilecek üzücü olaylara neden olabiliyor.

Çoğu insanın bilmediği genel cilt sağlığında dıştaki deriden çok içteki deri tabakasının önemli olduğudur tabi ki kullandığımız ürün de çok önemli bir faktör ama aslında küçük birkaç püf noktası ile cildimizi çok da pahalı ürünlere gerek kalmadan koruyabiliriz. Nasıl mı? İlk ve temek olarak bilmemiz gereken temel durumların başında zararlı ışınlardan korunmak gelir güneş ışığı cildimize zarar verebilecek en önemli faktördür çoğu güneş kremide sanıldığı kadar etkili olmayabilir bunun için kanserojen madde içermeyen koruyucu kremleri kullanın ancak zararlı ışınlara karşı koruyabilecek kıyafet ve gözlükleri de unutmayın. Bunların yanı sıra cildi koyabilecek antioksidan içeriği yüksek olan gıdalar tüketmek de çok etkilidir.( Lahana, ıspanak, biber ve havuç gibi.)

Hepimizin bildiği bir durum haline gelen sigara dumanı hem içme hem de yanında bulunma durumunda cildi etkiler tam olarak kaçmak mümkün değilse uzak durmaya çalışın ve filtrelenmiş su içip doğal olabilecek temizlik malzemeleri kullanmaya özen gösterin. Ve eğer ürün kullanmadan yapamam diyorsanız kendiniz hazırlayabileceğiniz doğal ürünleri tercih edin. Örneğin cilt lekelerine iyi gelen evde yapabileceğiniz basit aynı zamanda doğal olan bu ürünü kullanabilirsiniz:

Malzemeler:

1 çay kaşığı üzüm sirkesi

1 çay kaşığı limon suyu

1 çay kaşığı su

Malzemeler karıştırılır sabah akşam cilde kompres yapılır.

Malzemeler:

2 çay kaşığı sirke

1 çay kaşığı limon suyu

1 çay kaşığı su

Malzemeler karıştır cilt her gece pamukla silinir. Sabah yıkanır.