Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

...

Cilt temizliğimiz için su yeterlidir.
Su, temizliğimizin en önemli bir parçasıdır ama yeterli değildir. Yüzünüzü suyla yıkamanızda sorun yoktur. Sorun, cildinizin pH seviyesinin 5.5 olmasıdır. Bu değer, yaşadığınız bölgeye ve kullandığınız suyun sertliğine göre, 9.5’e kadar çıkabilir. Tonikse cildinizin asit seviyesini normale döndürmeye yardımcı olup dengeyi sağlar.

cilt temizliği
Çocuklar için üretilmiş ürünler benim için de uygundur.
Yetişkinlerin cilt pH seviyesi ile çocuk ve bebeklerin ki çok farklıdır. O sebeple de bebek ve çocuk ürünleri yetişkinler için uygun değildir. Yetişkin bir insanda üst tabaka epidermisin pH seviyesi 5.5’tir. Lakin yeni doğmuş bir bebeğin cilt üzeri asit mantosu henüz oluşmadığı için pH seviyesi nötr olmaktadır.
Yüz ve göz temizleme ürünü aynı olmalıdır.
Aşırı hassas ciltlere adapte ürünlerde her iki bölge için aynı ürün kullanılabilir. Birçoğumuz bakıma zaman ayırma konusunda sorunlar yaşadığı için göz ve yüzünü de aynı ürünle temizlemek ister. Lakin göz çevresi en hassa bölgelerimizden biridir ve bu belirtiler ilk olarak burada başlar.
Gece cildime bir şey sürmez isem nefes alabilir.
Geceleri cildin kendini yenilemesi için en uygun vakittir. Bu vakitten yararlanmak gerekir. Yaşlanma karşıtı bakım daha çok gece kullanılmaktadır.

Gece-kremleri
Gece kremi, gündüz kreminden daha yoğun olmalıdır.
Bu sizin yaşınıza ve kişisel cilt tipinize göre değişmektedir. Sıkılaştırıcı ya da yaşlanmayı geciktirici anti-aging ürünlerin yoğun gece kremleri, mutlaka belli bir yaştan sonra kullanılmalıdır. 30 yaş öncesinde ise geceleri yoğun olmayan kremler tercih edilebilir.
Her mevsimde cilde aynı bakım uygulanabilir.
Bazı ciltler yaz ve kış değişikliklerinde farklı ürünler kullanma gereksinimi duyabilir. Örnek verecek olursak karma bir cilt kışın kuruyabilirken yaza doğru yağlanma eğilimine geçebilir. Cildin neme gereksinimi vardır, özellikle kuru ciltlerin kış mevsimlerinde bu nemi tutabilmesi zor olmaktadır.
Nemlendiriciyi bol kullanmak iyidir.
Cilt, ürünlerden belli bir miktarda kabul etmektedir. Fazlası fayda sağlamamaktadır. Ürünü uygun tarif edilen miktarda sürmeye özen gösterin.

cilt-bakimi-yuz-krem-nemlendirici

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

cilt bakımı, cilt temizleme, cilt bakımında yapılan yanlışlar, nemlendirici kullanmak, her mevsimde aynı cilt bakımı uygulanabilir mi, yüz ve göz temizleme ürünü farklı mı olmalıdır