Cilt Tiplerine Göre Parfüm Kullanımı

...

parfum-kullanma-rehberi-1Cilt, kıyafet, saç güzelliği bakımı derken, kokumuzun etkisini ve güzelliğini unutmamak gerekiyor. Koku insanlar arasında çok önemli bir faktör, çünkü nasıl etki yarattığı konusunda hepimiz hem fikiriz. Ama parfümün hangi vücut tiplerine uyum sağladığını ve bunun yanı sıra da, nerede, nasıl kokular kullanmamız gerektiği de önemli hassasiyet gerektirir.

Bu incelikleri hep birlikte incelemeye ne dersiniz;

Gündüz:

Sabahın erken saatlerinde otobüste, metroda veya iş yerlerinde insanları rahatsız etmemek gerekir. Toplu taşıma araçlarında parfüm kokusu hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Örneğin migreni tahrik edebilir, mide bulantısı, baş dönmesine neden olabilir.

Sabah parfüm sıkmak konusunda kararsız kalan, ama iyi kokmayı da isteyenler için ideal olan, deodorant, krem gibi yan ürünlerle idare edilmelidir.

Eğer sabahları parfüm sıkmayınca kendini çıplak gibi hissedenlerden yani, parfüm tutkunu iseniz, meyve koku ailesinden bir parfüm tercih edebilirsiniz.

Cildin asit oranı da parfümün kalıcılığını etkiler:

Asitli ciltlerde ağaçsı ve baharatlı kokular daha kalıcıdır.

Asit oranı az olan ciltler (hassas, kuru) ise çiçeksi kokuları daha iyi tutar.

Sıcak günlerde daha hafif parfümler kullanın:

Parfümün kokusu sıcak ve nemde daha da kuvvetlenir. O halde daha baskın ve egzotik olanları, sonbaharda ve kışın, hafif olanları ise yaz aylarında kullanın.

Sabah, öğle, akşam aynı kokuyu sıkmak gibi bir zorunluluğunuz yok çünkü parfüm sıktığınız anda etrafınızda yaklaşık 3 metre çapında bir koku çemberi oluşturursunuz. Bu nedenle bulunduğunuz ortamlar ve günün bölümlerini göz önüne alarak, parfüm koku aileleriyle oynamalar yapabilirsiniz.

Öğleden sonra:

Kullanılan parfümler her yere ulaşabilen, hayatın tatlılığını yansıtan, parfümler olmalı. Çiçek veya meyve ailesine ait iyi yayılan ama ağır olmayan kokular seçin. İki ayrı parfüm kullanıyorsanız, öğleden sonra daha vurgulu olanını tercih edin.

Parfüm kullanımının ilk şartı, cildin tüm kokulardan arınmış yani temiz olmasıdır. Parfümlerinizin daha kalıcı olmasını istiyorsanız,  duş ve banyo sonrasında sürün. Gözeneklerin açık olması, cildin kokuyu daha iyi emip, tutmasını sağlar.

Banyo sırasında parfümüzün yan ürünlerini kullanmakta kokuyu katlayacaktır. Yağlı ciltlerde parfümler daha kalıcıdır. Cildiniz kuruysa daha fazla parfüm kullanmalısınız.