Çocuğunuzda Bu Tip Davranışlar Varsa Dikkat!

...

cocuklarda-tik-ve-irade-disi-sinirli-hareketlerHepimiz her anlamda sağlıklı bireyler yetiştirmek isteriz çünkü bunlar yetiştirmiş olduğunuz bireyin her yönden yaşamını etkileyecektir, her zaman söylenildiği gibi sağlıklı bireyler demek sağlıklı ve iyi bir ülke geleceği ile de alakalıdır. Belki de en istemediğimiz şey çocuklarımızda doğabilecek olan psikolojik bozukluklardır bunları önlemeyi her zaman isteriz tabi ki ama bunun için önce bulunulan durumu ne olduğunu nasıl seyir ettiğini bilmemiz gerekir.

O yüzden size bugün çocuklarda olan tik durumlarından bahsetmek istiyorum; tik istem dışı ani olarak kendini gösteren ve belirli özellikler ile tanımlanan herhangi bir amaca hizmet etmeyen kas kasılmalarıdır. Başlangıcı genellikle erken yaşlarda olur. Tikler genellikle reflex halinde kişinin farkında olmadan tekrarlanır ve şu şekillerde görülebilir; kol ve ayaklar sallamak, yüz adalelerinin devamlı hareketi, boyun kaslarında oluşan tikler, göz kırpmalar, boğaz temizlemeye zorlama, kısa kısa öksürmeler, yutkunma ve yutar gibi hareket etme, omuz silkmek, parmak çatlatmak, dizlerini ve ayaklarını sallamak, sık sık gözlerini alışılmamış şekilde ayırmak, gerekmediği halde sık sık burun çekme, kulakları oynatmak, kaşları sık sık kaldırıp indirmedir. Nedenleri ise çocuğun duygusal durumuyla sıkı ilişki gösterir, ortaya çıkışı genellikle aşırı heyecan korku ve irkme yaratan bir olayı izler. Tik geliştirmeye eğilimli olan çocuklar tedirgin, kaygılı ve gergin çocuklardır ve pek çoğunun evinde titiz ve kuralcı bir yaşam vardır ve bu durumla yetişen çocuklar örseleyici bir olaya karşılık tik geliştirir, bazen tiklerin nedeni ise çocukların örnek aldığı birisini taklit etmesiyle oluşur.

Peki, nedir bu durumu düzenleyecek önlemler; küçük tikler genellikle geçici tikler özel bir bakım gerektirmezler, ama ağır tikler çocuğun ailedeki, okuldaki, arkadaş ortamındaki çatışmaları takip edip bunun için önlemler alması gerekmektedir ve özellikle birey çocuğunu akranlarının yanında kıyaslama yapmaktan, yeteneklerini iyi saptamadan birçok konuda başarılı olma konusunda zorlamamalıdır, hakaret ,azarlama ve şiddet uygulanması tikin en başlıca nedenlerindendir ve buna bağlı olarak pek çok duygusal bozukluk da ortaya çıkabilir, devamlı olarak anne-babanın çocuğu kendi kurallarına uydurmak zorunda olması yanlış bir önlemdir bu tip durumlarda en güzel önlem bir uzman kontrolüdür ve sadece çocuğun değil anne ve babanın da bu yönde terapi alması gerekir.