D Vitamininin Görevleri

...

D vitamini çocukların kemik gelişimi açısından en önemli vitamindir. Bu vitamin yağda çözünür ve hiç bir pişirilme yönteminden etkilenmez, bu nedenle besinler kolayca D vitamini değerlerini kaybetmezler. D2 ve D3 olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Peki bu vitamin hangi besin maddelerinde bulunur, vücutta ne gibi bir görevi vardır ve eksikliği durumunda ne gibi sorunlarla karşılaşırız?D Vitaminin Görevleri

D Vitamininin Görevleri

D vitamini güneşin etkisiyle deri altında depolanan kolesterol ile ortaya çıkar. Kalsiyumu kontrol eden bir hormona dönüştürülür, kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emilimini arttırır. Kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyum ve fosforu almasını kolaylaştırır.

Eksikliği

D vitamini eksikliği özellikle bebekler ve çocuklar için ciddi problemler doğurur.  Ciddi eksiklik durumunda raşitizm adı verilen ve kemik hasarlarına yol açan bir hastalık oluşur. Bu hastalık ilk dişin çıkmasını geciktirir, duruş bozukluğuna ve uzun kemiklerin uçlarında büyümelere neden olur.

Yetişkinlerde ise D vitamini eksikliğinde raşitizme benzeyen başka bir kemik hastalığı olan osteomalasi oluşur. Bu hastalıkta kemikler yumuşar ve kolayca kırılır hale gelir.

Besinler

Somon, morina balığı, ringa balığı, peynir, süt, yumurta ve tereyağı D vitamini bakımından oldukça zengin besinlerdir.

D vitamini Desteği

D vitamini desteği alması önerilen insan grupları şöyledir:

  • Vejetaryenler
  • İnançlarından ya da kültürlerinden ötürü kapalı giyinen insanlar
  • Eve bağımlı ve az yeme alışkanlığı olan hasta ya da yaşlılar
  • Özellikle kış aylarında sütlerinde D vitamini eksikliği görülen emziren anneler