Diş Fırçası Kullanırken Bunlara Dikkat Edin!

...

Çok basit bir detay gibi görünmese de günde en az bir sefer kullandığımız diş fırçalarını alırken çok da dikkat etmeyiz. Diş fırçalarının da belli başlı özellikleri olduğuna dikkat ederek, diş etinin hassas olması sebebiyle diş fırçalarınızı seçerken biraz daha dikkatli olmalısınız. Clinick Plus Uzman Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Sevgen Eralp, diş fırçası kullanılırken dikkat edilecek hususlar hakkında bilgiler verdi.

Ağız ve diş sağlığını korumanın temelinin dişleri fırçalamaktan geçtiğini hepimiz biliriz. Bunun için doğru diş fırçası ve diş macununu seçmek çok önemlidir. Son zamanlara hastalarının sıkça sorunların başında ‘hangi diş macununu kullanmalıyım?’ ve ‘hangi diş fırçasını öneriyorsunuz?’ soruları geldiğini söyleyen Dr. Sevgen Eralp, birçok firma tarafından üretilmiş çok fazla diş fırçası ve macunu olduğunu bnu nedenlede bu sorular ile çok sık karşılaştığını söyledi.

Çok fazla çeşitliliği ve özelliği bulunan diş fırçası olduğunu ve piyasada bulunan diş fırçalarının kimi yumuşak kıllara, kimisi sert veya orta sert kıllara sahiptir. Ayrıca diş fırçasının baş kısmının büyüklüğü de farklı ölçülerde olabilir. Büyük başlıklı, orta büyüklükte ve çocuklar için küçük başlıklı diş fırçaları da piyasaya sürülmüştür. Fırça kıllarının farklı uzunluklarda olması, dil temizleyici özelliklerinin olması veya diş etine masaj yapan lastik parçalar içermesi gibi özellikler de, diş fırçası seçimini zorlaştıran özelliklerdendir. Bir de bunlara ilave olarak şarjlı veya pilli döner başlıklı fırçalar eklendi.

Dr. Sevgen Eralp en iyi diş macunu ve en iyi fırça hangisidir sorularının cevabı, kişinin ağız durumuna göre değişiklik gösterdiğini söylerek diş fırçası seçiminde diş hekiminize danışarak size uygun önerilen diş fırçasını almak işinizi kolaylaştıracaktır dedi. Bazı kişilerin farkına varmadan çok fazla bastırması ile diş etlerine zarar verebileceğini söyleyen Eralp, diş eti çekilmesi olan kişilerin sert kıllı diş fırçası kullanması yanlış olur. Çünkü sert kıllı fırçalar diş etlerini daha çok travmaya uğratır, ayrıca dişlerde de aşınmalar yapabilir, yumuşak kıllı fırça kullanmaları daha doğru olur. Bazı kişilerin de ağız yapıları küçüktür ve büyük başlıklı fırça kullanmaları halinde ağzın arka bölgelerine ulaşmaları zor olur. Bu durumda ağız hijyeni tam sağlanamaz. Ağız yapısı küçük olan kişilerin özellikle orta veya küçük başlıklı diş fırçası seçmeleri gerekir diye ekledi.

Özellikle sigara, çay, kahve kullanımı kişinin dişlerinde lekelere maruz kalmasına sebep olduğunu iç kısımda oluşan lekelerden şikayetçi olanların dişlerini fırçalarken iç kısımları da detaylı temizlemeye özen göstermeleri gerektiğini söyledi.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

diş, diş macunu, diş sağlığı, fırça, diş fırçası, hangi diş fırçası, dişe uygun fırça, diş eti, diş eti sağlığı, sağlıklı diş, hangi diş macunu, diş fırçası özellikleri