Dişlere zarar veren şeyler nelerdir?

...

Dişlere zarar veren şeyler nelerdir?

Ağız ve diş sağlığına özen göstermek aslında her birimiz için dikkat edilmesi gereken en mühim konulardan biri olsa da, çoğumuz bunun farkında olmamakta, ağız ve diş sağlığımızı yeteri kadar koruyamamaktayız. Ancak ağız ve diş sağlığı hastalıkların büyük bir bölümünün engellenmesine olanak sağlayarak, daha kaliteli ve daha uzun bir yaşamın kapılarını bizler için açar. Hadi gelin hep birlikte, ağız ve diş sağlığımıza zarar veren şeyleri öğrenelim ve bu zararlardan kendimizi uzak tutalı. İşte ağız ve diş sağlığına zarar veren şeyler:

Dişlere zarar veren şeyler

Asit içerikli yiyecek ve içecekler ağız içinde asit miktarını çok fazla arttırdıklarından, dişlerin en büyük düşmanlarından biridir. Dişlerin asitten dolayı zarar görmesi, birçok hastalığın başlangıcı demektir. Aynı zamanda yemeklerden sonra kürdan kullanma alışkanlığından da vazgeçmelisiniz. Çünkü kürdan diş arasında buluna papil adı verilen diş etinin ezilmesine ve dişler arasında boşluk oluşmasına sebep olur. Kürdan yerine diş ipi kullanın.

Dişleri yanlış yöntemle fırçalamak ve yeteri süre fırçalamamak da, dişlerde birçok sorunun husule gelmesine sebep olur. Dişer dairesel şekilde en az iki dakika fırçalanmalı, dil ve damağın da fırçalanmasına özen gösterilmelidir. Diş sıkma, diş gıcırdatma, dişlerin beyazlamasına yönelik yanlış ve sağlıksız ürünler kullanma, ağızdaki diş eski protez ve dolgularını hekime danışmadan değiştirmeye çalışma, kabuklu yemişleri çok fazla sık tüketme, sert şeyleri dişlerle kıraya çalışma diş sağlığına zarar veren şeylerdir.

dişlere ne zarar verir, dişlere neden zarar görür, dişlere neler zarar verir, dişlere zarar veren alışkanlıklar, dişlere zarar veren davranışlar, dişlere zarar veren şeyler, dişlere zarar veren şeyler neler, dişlere zarar veren yiyecekler, dişlere zararlı besinler, dişlere zararlı içecekler