Diyetin ve Sağlıklı Beslenmenin Vazgeçilmezi: Yoğurt

...

Arkadaşlar herkes hemen hemen hergün tükettiği yoğurdun faydaları saymakla bitmiyor yoğurt diyetleri var en önemlisi yoğurdun vücud’a faydaları saymakla bitmiyor işte bu yazımızda yoğurdun faydalarından bahsettik

2052260836_18cf3e7796

 Sindirim Sistemi Dostu: Yoğurt, sindirimi kolaylaştırıp, bağırsakların çalışmasına yardım eder. Yapılan çalışmalar yoğurttaki proteinlerin süt proteinlerine göre daha kolay sindirilebildiğini göstermiştir. Laktozunun süte göre yarı yarıya az olması nedeniyle sindirimde avantaj sağlamaktadır. Ayrıca içinde bulunan probiyotikler sindirimin yanında vücut bağışıklığını da güçlendirir.

Kalsiyum Kaynağı: Yoğurtta bulunan kalsiyum emilebilme özelliğinin yüksek olması nedeniyle önemlidir. Kalsiyumun en önemli işlevi kemik ve diş sağlığını korumak ve gelişimlerini sağlamaktır.  Özellikle büyümenin hızlı olduğu dönemde, hamilelikte ve emzirme döneminde kalsiyuma ihtiyaç daha da artış göstermektedir.

yogurt-kabi

Fosfor İçeriğini Unutmayın: Yoğurt, fosfor yönünden de zengindir. Fosfor, hücrelerde enerji üretimine yardımcı olur. Vücutta hücre yenilenmesinde ve çoğalmasında etkili olan DNA ve RNA’nın temel parçalarındandır.

Osteoporozu önler ; Yoğurt, içerdiği kalsiyum sebebiyle kemikleri güçlendirir ve korur. Bu yüzden osteoporozun (kemik erimesi) önlenmesinde de büyük önem taşır.

Yoğurdun Yeşil Suyunu Dökmeyin: Kolesterol problemi olanlar az yağlı yoğurt tercih edebilir, yoğurttaki yağ ve kolesterolden uzak durmak için kaymak tercih edilmemelidir. Yoğurdun yeşil suyu kesinlikle dökülmemeli, zengin bir vitamin kaynağı bu su, çorbalara karıştırılabilir veya ayran gibi içilebilir. Yoğurt suyunun süzülmesiyle bu suyun içerdiği yüksek miktardaki riboflavin de kaybedilir. Oysa riboflavin, büyüme, doku yenilenmesi ve enerji metabolizmasında görevlidir.

suzme

Kalsiyum ihtiyacımız ne kadar?

  • 1 – 9 yaş arasında 400-500 mg kalsiyum için 2-3 porsiyon süt veya diğer süt grubu besinler tüketmelidir
  • 10-15 yaş arası 600-700 mg kalsiyum için 3-4 porsiyon süt veya diğer süt grubu besinler tüketilmeli
  • Ergenlik, gebelik, emzirme ve menopoz döneminde de her gün 3-4 porsiyon kadar süt veya diğer süt grubu besinler tüketmek gerekir. Bu miktarlar, yaş, cinsiyet ve fizyolojik durumunuza göre de değişiklik gösterir.