El Üzerinde Oluşan Deri Hastalıkları ve Tedavisi

...

Sürekli dış ortam ile temas halinde olan ellerimiz bizim için değerli organlarımızdan biridir. Özellikle bayanların sık sık bakım yapıp korudukları elleri en önemli aksesuarlarından biridir. Dış ortam ile sürekli temas halinde olan ellerimizi enfeksiyon ve bulaşıcı hastalıklara en çok maruz kalan organımızdır. Bu nedenle el sağlığını korumak için yapabileceğimiz en güzel davranış el temizliği ve el hijyenidir. Ellerimiz üzerinde oluşan bazı deri hastalıkları enfeksiyon kaparak sonrada oluşabileceği gibi kimi deri hastalıklarının oluşması vücuttan ya da bağışıklık sisteminden kaynaklı olabiliyor.

Tüm cilt üzerinde çıkabileceği gibi fakat daha çok el üzerinde oluşan hastalıklar ve tedavi yöntemleri hakkında kısaca bilgiler paylaşacağız.

Vitiligo Nedir?

Derimize renk veren pigmentlerin vücut tarafından az üretilmesi ve pigment yetersizliği sonucunda, deri üzerinde oluşan dağınık ve yama şeklinde sınırları belli olan beyaz lekelere vitiligo denir. Süt kadar beyazlıkta ve belirgin olan bu lekeler genellikle el, kol ve yüz bölgesinde görülmektedir.

Tedavisi: Doktor tarafından uygulanması gereken vitiligo hastalığında hastanın özellikle güneş ışınlarına karşı hastalığın şiddetlenmemesi için kendisini koruması gerekir. Hastalığın etkisini azaltmak için bazı ilaç ve kremler önerilmektedir. Bunun dışında son zamanlarda uygulanan en etkili yöntemlerden biri de  lokal ultraviyole B (UVB) ışık tedavisidir. Yeni ve gelişmiş bir yöntemdir. Bu ışık tedavisi sadece lekelerin olduğu bölgelere uygulanır. Böylece vücudun diğer bölgelerinin oluşacak yan etkilerden korunması amaçlanır. 

Egzema Nedir?

Derinin enflamasyonu ile oluşan kronik bir hastalık olan egzema belirtileri genellikle; derinin kızarması ve kaşınması ile başlar. Hastalığın ileri aşamasında ise deri üzerinde şiddetli bir şekilde kabuklanma ve sızıntı görülebilir. Özellikle el ve kollar üzerinde görülen egzama saç derisi ve ensede de görülmektedir. Strese bağlı oluşan egzemanın bayanlarda görülme nedenlerinden biride temizlik malzemelerini eldivensiz kullanarak cilde zarar vermeleri ile oluşur.

Tedavisi: Hastalığın şiddetinin hafif olması durumunda hastaya hafif kremler kullanması önerilir. Şiddetli egzama durumlarında ise kortizonlu kremler ve özellikle kaşıntının gece meydana gelmesi ve uykusuzluğa neden olması durumunda bazı şuruplar verilmektedir. Tedavi bazı kremler ile sonuçlansa dahi derinin nem oranını korumak için nemlendirici krem kullanılması devam etmelidir.

Mantar Enfeksiyonu Nedir?

Cildin üst tabakasında tırnak ve saç gibi yerlerde üreyen, küf benzeri mantarlarn ile enfeksiyon olmasıdır. Geçiş genelde insandan insana veya hayvandan insana olabilir. Bulaşıcı olması sebebiyle kişinin özel eşyalarını havlu, tırnak makası gibi diğer kişiler ile kullanmaması gerekir.

Tedavisi: Özellikle hastanın hijyen ve temizliğe dikkat etmesi önemlidir. Bunun dışında ciltten alınan bir miktar deri incelenerek kültürde üremesi değerlendirilir. Hastalığın seyrine göre bazı ilaçlar, krem ya da losyonlar verilerek tedavi gerçekleştirilir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

el üzerinde oluşan hastalıklar, el hastalıkları, cilt hastalıkları, tedavi yöntemleri, vitiligo, vitilio tedavisi, egzema, egzema tedavisi, el üzerinde mantar, mantar enfeksiyonu, mantar tedavisi, deri hastalıkları, tedavisi, neden olur, vitiligo nedir, cilt bakımı, el sağlığı, el bakımı