Erken Menopoz Nedir? Erken Menopoz İçin Saraçoğlu Kür Tarifi

...

Erken Menopoz Nedir?

erken menopoz

Menopoz, kadınların her ay düzenli olarak yumurtalarının olgunlaşıp döllenmemesiyle atılmasının bitmesidir. Yani üreme işlevlerini kaybetmesidir. Halk arasında “adetten kesilmek” olarak adlandırılır. Her ay düzenli olarak adet görmek ne kadar normalde menopozda uygun yaşlarda başladığı sürece normaldir. Sağlıklı kadınların 45-55 yaş arasında menopoz dönemi başlar. 45’li yaşlardan önce gerçekleşen menopoz başlangıcı ise “erken menopoz” olarak adlandırılır. Bu durumda yumurta çatlama işlemi kesilecek, artık hamile kalma riski olmayacaktır. Kadınların menopoz ile ilgili konularında kadın doğum doktorlarına başvurmaları gerekmektedir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Adet düzensizliği ilk olarak kendini gösteren özelliktir. 28 günde bir düzenli olarak adet görürken bu süre 45 güne hatta 2 ayda bir olacak şekillerde değişiklikler göstermeye başlar. Eğer bir kadın bir yılı aşkın süredir adet görmüyorsa menopoza girmiş sayılır.

ateş basması
Menopozun diğer bir belirtisi de aniden gelen ateş basmalarıdır. Genellikle göğüs bölgesinde başlayan sıcaklık artışı tüm vücuda yayılır. Kişiden kişiye değişebilir bu durum. Adet döneminiz devam ederken 3 yıldır ateş basması yaşıyorsanız bu vücudunuzun kendini menopoza hazırladığını göstermektedir.
menopozda baş ağrısı
Gerginlik, ani değişen ruh halleri ve stres durumudur. Menopoz kendini belli etmeye başladıkça ani duygu değişimleri başlar. Aniden gelen ağlama, gülme , moral bozukluğu gibi hisler kısa süreli ve sık olur.

menopoz dönemi kilo sorunu

Menopoz hormonel değişimlerin en keskin olduğu dönemdir. Bu yüzden bedeniniz kilo almaya yatkın bir vücuda dönüşebilir. Yağ tutumunuz artacak tabiri caizse su içseniz yarayacak o döneme gireceksiniz.

Erken Menopoz İçin İbrahim Saraçoğlu 3’lü Kür Tarifi

Soğan Kürü ( İlk 15 Gün )

soğan kürü

Malzemeler

  • 1 adet orta boy soğan
  • 2 su bardağı klorsuz su

Yapılışı

1 orta boy beyaz soğan dörde bölünür. Daha önceden kaynatılmış 2 su bardağı klorsuz suya bölünen soğanlar eklenir. Ocakta 5 dakika kaynatıldıktan sonra içine herhangi bir şey eklenmeden öğlen ve akşam yemeklerinden önce bir bardak 15 gün boyunca içilmelidir.

Hayit Otu Kürü

hayit otu

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı hayit otu
  • 1 su bardağı kaynar su

Yapılışı

1 su bardağı kay­nar suya, 1 tatlı kaşığı Hayıt otu konur, 15 dakika sonra süzülür. Sabah ve öğlen içilir. Soğan kürü uygulaması bittikten sonra uygulanmalıdır. 15 gün sonra ara verin.

Testere Dişli Aslan Pençesi

testere dişli aslan pençesi

Malzemeler

  • Yarım litre su
  • 4-5 gram ( bir tutam) testere dişli aslan pençesi

Yapılışı

4 – 5 gram (yaklaşık bir tutam) kurutulmuş arslan pençesi kaynamakta olan yarım litre suyun içine atılır ve hafif ateşte 12 dakika sıcaklığını kaybettirmeden demlenir. Daha sonra süzülür ve soğumaya bırakılır . Demleme işlemi tamamlandıktan sonra mutlaka süzme işleminin yapılması gerekir. Kesinlikle demleme süresi tamamlandıktan sonra daha fazla kabın içinde bitkiyi bekletmeyiniz, süzerek bitkiyi ayırınız. Bunu da akşamları içebilirsiniz. 15 günden sonra ara verin.