Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

...

Kış aylarının sert ve zorlu geçmesi aynı zamanda ayak sağlığımızın da etkilenmesine neden olmuştur. Havaların hafif ısınması ile birlikte yaza hazırlık yapmaya başlayan bayanlar kilo kontrollerini yaza hazırlamak istedikleri gibi aynı şekilde ayaklarını da yaza hazırlamak isterler. Yazın giyilen şık ve gösterili açık ayakkabılar, sandaletler, topuklu ayakkabılar, terlikler içerisinde ayaklarının pürüzsüz durmasını ve görüntüsünün güzel olmasını arzulayan birçok bayan vardır.

Özellikle ayak bakımlarına zaman ayıramayan, sürekli ayakta ya da sürekli oturarak çalışan bayanlar ayak bakımlarını ihmal ettiklerinden bahsederler. Yazın yaklaşması ile birlikte sizde evde ayak bakınızı evde kısa ve pratik öneriler ve tarifler ile yapabilir ve kendinizi yaza hazır hissedebilirsiniz. Ayak mantarı için tariften, ayakların yumşamasına yorgunluğunun atılmasına, canlanmasına, pürüzsüz görünmesine kadar tüm tarifleri uygulayabilir ve ayal bakımını nasıl yapıcam derdini ortadan kaldırabilirsiniz.

Ayak Banyosu 
– 1 limonun suyu 
– çeyrek çay kaşığı tarçın tozu 
– 2 yemek kaşığı zeytinyağı 
– çeyreksu bardağı süt 
– Su 
Ayaklarınızın rahatça gireceği bir leğeni sıcak suyla doldurun ve içine limon suyunu, tarçını, zeytin yağını ve sütü dökün. İyice karıştırın. Ayaklarınızı leğenin içine sokun ve 10-15 dakika bekleyin. Ayaklarınızı sabunla yıkayıp havlu yardımıyla kurulayın. Ardından nemlendirici özelliği bulunan bir krem sürün. 

Doğal Ayak Kremi 
– 1 yemek kaşığı badem yağı 
– 1 çay kaşığı zeytinyağı 
– 1 çay kaşığı buğday tohumu yağı 
– 12 damla okaliptüs yağı 
– Koyu renkli cam şişe
Koyu renk cam şişenin içine badem, zeytin, buğday tohumu ve okaliptüs yağlarını koyun.Sıkıca kapattığınız şişeyi çok iyi sallayın, yağların iyice karışmasını sağlayın. Hazırladığınız kremi ayaklarınızı yıkayıp kuruladıktan sonra sürün. 

Ayak Mantarı için Bakım

1 kova sıcak su içerisine 3 yemek kaşığı karbonat dökerek karıştırın. Ayaklarınızı 20 dakika bu suda beklettikten sonra yıkamadan direk kurulayın. Islak kalmamasına ve mantar oluşumuna etki etmemesi için ayaklarınızı ıslak bırakmadan mutlaka kurutmaya dikkat edin.

Ayak Yorgunluğu için

– 1 kova sıcak su

– 4 yemek kaşığı karbonat

– 1 yemek kaşığı tuz

– 1 yemek kaşığı sirke

Tüm malzemeleri sıcak su dolu olan geniş bir leğene dökerek karıştırın. Daha sonra ayaklarınızı 15-20 dakika bu suda bekleterek ayakların şişinin inmesini ve yumuşamasını sağlayın. Haftada birkaç sefer yapacağınız bu yöntemler ile ayak bakımınızı evde kendiniz yaparak ayaklarınızı yaza hazırlayabilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlık, ayak sağlığı, ayak bakımı, cilt bakımı, ayak sağlığı için öneriler, evde ayak bakımı, ayak mantarı için tarif, mantar tedavisi, ayak sağlığı için ne yapmalı, güzellik sırları, evde maske yapımı