Gebelikte Spor Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

...

fft99_mf2876936Spor hemen hemen herkesin herhangi bir sağlık sorunu yoksa eğer yapması gereken bir şeydir. Spor gebelik sırasında da büyük önem teşkil eder çünkü çok faydalıdır. Ancak her hamile bireyin egzersize başlamadan önce doktoruna danışması gerekir, gebelik döneminde riskli bir durum yoksa genellikle 3 ay bittikten sonra egzersize başlanılması önerilir. Gebelik döneminde sporun faydaları ise şunlardır; bel ve sırt ağrılarını azaltır, uyku problemini düzenler, anne adayları hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendini iyi hisseder, gebelikteki duruş ve şekil bozukluklarını düzenler, normal doğumu kolaylaştırır, doğum sonrasında anne vücudunun daha kolay toparlanmasını sağlar, gebelikte oluşan şişkinlik ve ödemleri giderir.

Gebelikte egzersiz düzenli olarak yapılmalıdır, ara vermek veya bazen yapıp bazen yapmamak fayda sağlamadığı gibi zararı da dokunabilir bu durumlardaki egzersizlerde asıl amaç kilo almak veya vermek değildir ve buradaki egzersizlerde kendini çok yormamak ve herhangi bir ters gidecek durumda bırakılmalıdır. Gebelikte egzersiz olarak şunlar yapılabilir: en risksiz olan yürüyüştür bu da tabi ki aşırıya kaçmayacak şekilde olmalıdır ve gebeliğin her ayında yapılabilir, koşma da aynı şekilde yavaş tempolarla yapılabilir ama hamileliğin son aylarında önerilmemektedir. Yüzme hamilelik sırasında en çok tavsiye edilen sporlardan birisidir, risksizdir ve oldukça faydalıdır, gebeliğin her ayında yapılabilir ama bisiklete binme düşme tehlikesi nedeniyle önerilmez aynı şekilde ağırlık çalışılan, basketbol, voleybol, tenis gibi sporlarda önerilmez.

Hamilelik sırasında bu gibi egzersizler dışında evde küçük çaplı hareketler yapılabilir bunu yaparken şunu da unutmamak gerekir; sırt ve bel kaslarını güçlendirmek gebelikte bel ve sırt ağrılarını engeller, karın kaslarını güçlendirmek doğumu kolaylaştırır ve doğum sonrası normale çabuk dönmenizi sağlar bütün yapılan egzersizler buna göre olmalıdır.