Hasta Olmamak için Kış Çayı

...

Kış mevsimine giriş döneminde bulunuyoruz. Kış, soğuğun kendini belli ettiği, hastalıklara aralık bırakan bir mevsimdir. Sağlık uzmanlarının, herbalistlerin, konuyla ilgili birçok tavsiyeleri vardır. Kış ayının çetrefilli zaman dilimi içerisinde dikkat edilmesi gereken bünyemiz, bazı takviyelerle ayakta kalabilir. Yeterli ve dengeli beslenmenin anlamını çözmüş olmak gerekir ki, hastalıklarla başa çıkabilelim.  Sağlığımızın korunması açısından büyük önem arz eden dengeli beslenme, düzenli bir alışkanlık yarattığımızda, verim alabilmiş oluruz. Yaşamın her dönemi için esastır. weEn az 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere dengeli beslenildiğinde oluşması imkansız olan hastalıkları başımızdan kovmuş oluruz. Vücut direncini artırmaya yönelik, yeterli miktarda vitamin ve mineral alınması gerekir.  Sebze ve meyvenin bol tüketilmesi gerekir. Savunma sisteminin güçlendirilmesi için A ve C vitaminlerine ihtiyaç duyulur. Antioksidan gibi bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı lahana, havuç, portakal, brokoli, kabak, karnabahar, maydanoz, mandalina, elma, greyfurt gibi sebze ve meyvenin alınması gerekir.  Kış aylarına girerken bol bol sıvı tüketiminin olması, vücut açısından gayet önemli bir konudur. Ayrıca soğuk algınlıkları için ve enfeksiyon için sebze ve meyvelerden yararlanabiliriz.

Ahmet Maranki’nin kış aylarına yönelik hazırlanışını sizlere sunduğu bir çay çeşidi var ki, kışa dirençli girmenizi sağlayabilir:

Kış Çayı

Malzemeler;

Havlıcan otu- 5 gr

Kuşburnu- 5 gr

Hatmi çiçeği-5 gr

Ebegümeci-5 gr

Tarçın- 5 gr

Nar çiçeği-5 gr

Zencefil-5 gr

Karanfil- 5 grUntitled-1

Hazırlanışı:

1’ er tutam(5 gr kadar)Sıcak suya konularak etken maddesi çıkana kadar bekletilir ve içilir. Tatlandırıcı olarak hakiki bal da kullanılabilir, ama önerilmez.

Aşağıdaki kelimeleri kullanarak sitemize ulaştınız;

kış çayı, kış için çay, ahmet maranki kış çayı, ahmet maranki, kış ayları için hangi çaylar kullanılmalı, kış ayı için ne yapmalı?