Havuç kilo aldırır mı?

...

Kış sebzelerinden biri olan hem rengi hem de lezzeti ile tükettiğimiz ve sevdiğimiz sebzelerden biride havuç olmuştur. Yemeklerin içerisine eklediğimiz, salatalara dahil ettiğimiz ya da sade olarak tükettiğimiz havuç  sağlıklı bir vitamin deposu olurken aynı zamanda bizler içinde lezzetli bir seçenek olmuştur. Özellikle kış aylarında çok fazla tükettiğimiz havuç aynı zamanda diyet yapan ya da formunu koruyan kişiler tarafından kilo aldırıp aldırmaması konusunda soruların oluşmasına neden olmuştur.

İçerisinde birçok değeri bulunduran havuç, başta sarı mucize olarak bilinen betakaroten değerini bolca içermektedir. Aynı zamanda B1, B2 ve C vi,tamini içeren havuç hem çocuklar hem de yetişkinler için vazgeçilmez sebzelerden biri haline gelmiştir. Posa bakımından zengin olan havuç aynı zamanda sindirim sisteminin hızlanmasına ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olan sebzelerden biridir. Bunun dışında içerisinde şeker olduğu söylenen havuç bu nedenle birçok kişide havuç kilo aldırır mı? sorusunun oluşmasına neden olmuştur. Bu konuda bir açıklama yapmak gerekirse eğer çiğ havuç tüketiminin kilo yapma üzerinde etkisi olmadığını söyleyebiliriz. Bilinenin aksine içerisinde şeker olmasına rağmen kilo almanıza neden olmayacak olan havuç, diğer besinlerde olduğu gibi yeteri miktarda tüketilmesş önemlidir. Fakat havuç hakkında ilginç olan detay ise havucun pişmiş ve çiğ olanı arasında ki farklılıktır. Glisemik yükü pişince artan havuç bu nedenle çiğ olanına nazaran daha fazla kalori içermiş ve bu nedenle kilo almanıza neden olmuştur. Bu nedenle eğer havuç üzerinden kalori almak istemiyorsanız havucu pişmiş değilde çiğ olarak tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bunun dışında havuç konusunda en çok merak edilen konulardan biride havucun içerdiği kalori miktarı olmuştur. Bu konuda belirli bir açıklama yapmak gerekirse 100 gram havuç en fazla 25-30 kalori civarındadır. Yani havucun içerdiği kalori kilo almanızdan çok diyet yaparken ya da formunuzu korurken kilo vermenize daha fazla yardımcı olacaktır. Ayrıca havucun püresi, rendelenmesi ya da suyu tam bir damar dostudur dememiz yanlış olmaz.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

havuç, havuç nedir, havucun özellikleri, havucun içeriği, havuç kalorili mi, havuç kaç kalori, havuç yemek kaç kalori, havuç sağlıklı mı, havuç şekerli mi, havucun faydaları, havucun zararları, havuç kilo aldırır mı, havuç kilo yapar mı, havuç yemek kilo aldırır mı, havuç yemek kilo yapar mı, havucun kalorisi nedir, havuç suyu