İftarda ve Sahurda Dikkat Edilmesi Gerekenler

...

Ramazan ayına 6 gün kala pek çok kişi de ufaktan hazırlıklar başladı bile. Fakat her sene olduğu gibi de bu sene yanlış beslenmeye bağlı olarak iftardan sonra fazla yemek tüketimi vücudumuzda da rahatsızlık uyandırmaktadır. Bununla birlikte uzmanlar ramazan ayını daha sağlıklı ve normal bir şekilde geçirmek isteyenlere yardımcı olabilecek önerilerde bulundular.

Ramazan ayında beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenler ile çeşitli bilgi veren uzmanlar, açlığa ve susuzluğa daha az direnci olan  olan vücudu bu dönemde de susuz bırakmamanın önemine de dikkat çekmektedir. Oruçlu kalınan süre boyunca da vücudun beslenme alışkanları değişebileceği gibi iftar ve imsak arasında ki sürede de vücuda su takviyesinin etkili ve bilinçli yapılmasının hayatı önem taşıdığını da belirtmektedirler.

Vücuda alınan sıvıların yüksek şeker, gaz ve yüksek kafein içermemesine de muhakkak dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, iftar sofrasına oturulduğu vakit  ilk önce iftarınızı su ile açmanız gerektiğiniz de önermektedirler. Daha sonra ise vücudumuzun ihtiyacı olabilecek elektrolit dengesini de sağlayabilmek adına bitki çayları, açık çaylar, ayran, maden suyu, komposto gibi rahatlatıcı ve hafif besinlerden tercih edilebilir.

İftarda nelere dikkat edilmeli?

Oda sıcaklığında bir bardak su ile oruç açmak, gün boyunca kaybedilen sıvının da karşılanması için önemli bir adımdır.

Bununla birlikte iftariyeliklere de devam ederken beyaz peynir, kaşar ve bir kaç tane zeytin ile tam buğday ve çavdar ekmeği gün içerisinde düşen kan şekerimizi dengelememiz de bizlere yardımcı olabilecek en iyi gıdalar arasında yer almaktadır.

Ana yemeğe de geçmeden önce vereceğiniz 10 ile 15 dakikalık aralarda gün boyuna durmuş olan ve normal yaşantımızda da bu duruma pek de alışık olmayan sindirim sisteminizin doğru çalışmasına da yardımcı olabilir.  Ana yemek olarak da az yağlı etli ve sebzeli yemekleri, ızgara veya fırında da pişmiş olabilecek balık ve tavuk yemekleri ve son olarak da kurubaklagiller de doğru seçim olacaktır.

Bunun yanı sıra da vücudumuzun neredeyse yaşam kaynağı olan protein ve kalsiyum ihtiyacınız için ise sofranızda muhakkak bulundurmanız gereken besinler cacık, haydari, yoğurt, ayran ve salatalar neredeyse vazgeçilmezlerimiz arasında yer almaktadır.

Sahurda nelere dikkat edilmeli ?

İlk önce muhakkak sahura kalkınmalıdır. 16 saat boyunca aç ve susuz kalacak vücudumuz, geceden yiyerek yattığımızda 20 ile 22 saat kadar aç ve susuz bir şekilde kalacağımız için direncimizin de oldukça düşmesine neden olmaktadır.

Sahurda da kahvaltılık tercih edenler ise az yağlı peynir veya lor peynir tüketimi sağlamalıdırlar. Vücuda protein ve su sağlayacaklardır. Sahurda yemek yiyecekler için de ızgara ya da söğüş et, tavuk bunun yanı sıra ise zeytinyağlı yemekler, yağsız olabilecek yoğurt ve mevsim meyveleri de doğru tercih olacaktır.  Aynı zamanda da sahurda muhakkak bol su tüketimine özen göstermelisiniz.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

iftarda ve sahurda dikkat edilmesi gerekenler, ramazan, ramazanda beslenme, iftar, sahur, ramazan da nasıl beslenilmeli, ramazan kilo verilir mi, ramazan da nasıl kilo verebilirim, ramazanda kilo almamanın yolları, kilo almamak için neler yapılmalı, oruç ne zaman, iftar sofrasında olması gerekenler, sahurda nasıl beslenilmeli, iftar yemekleri, iftar ve sahurda nasıl beslenmeliyiz.