İlk Aşk, Aşk Nedir

...

Aşk hepimizin kafasını kurcalayan, karmaşık bir konu. Aşk hakkında söylenen, izlenen, duyulan çok fazla şey var, bu da bizim aşka olan bakışımızı, tutumumuzu belirliyor. Hepimizin hayatında muhakkak vazgeçilmez ve unutulması zor ilişkiler olmuştur. Peki bir ilişkinin aşkı barındırıp barındırmadığını nasıl anlarız? Aşık olan çoğu kişi aşkın sadece bir kez yaşanabilecek bir şey olduğunu söyler peki bu doğru mudur?İlk Aşk, Aşk Nedir

Aşk, çocukluğumuzdan itibaren ilgimizi çeken bir duygudur. Herkes bu duyguyu tatmak ister. Peki nasıl aşık oluruz, aşk gerçekten var mıdır? Çoğu romantik ilişkide kişiler aşık olduğunu sanmaktadır. Bu duygu diğer duygulara göre oldukça büyük ve oldukça etkili bir duygudur. Bildiğimiz aşk hikayelerindeki tüm dramatikliğe rağmen kişiler birbirinden asla vazgeçmez ve karşısındaki kişinin iyiliği, mutluluğu için ölümü bile göze alırlar.

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, aşk fiziksel dayanağı olan ve belli hormonlara dayanan bir duygudur. Bu duygunun ortaya çıkmasını oldukça komplike olaylar etkilemektedir. Öncelikli olarak insanların fark edemeyecekleri yoğunlukta olan ve birbirlerinden aldıkları bir koku, kadın ile erkeğin birbirlerini fark etmelerine sebep olur. Daha konuşmadan, birbirlerinin kokusunu farketmeden alan iki kişinin birbirine aşık olması, bilimsel olarak mümkündür. Belki de ilk görüşte aşk olarak nitelendirilen büyülü tabir bu durumu nitelendirmektedir.

Aşk karşısındaki kişiyi ölümüne sevmek ve ondan uzak yapamamak olarak tanımlanabilecek, biraz da saplantılı bir duygudur. Bu duygu durumu genellikle sevgi ile karıştırılmakdır. Çünkü hayatı boyunca hiç aşık olmamış kişiler, belki aşkı yaşamayı çok fazla istediklerinden belki de aşk lafının karizmasının çekiciliğinden tüm ilişkilerini bu kelimeyle nitelendirme yoluna gidebilirler.

Aşık olduğumuzu nasıl anlarız? Aşık olduğunuzda bunu farketmeme ihtimaliniz malesef yok. Bahsedilen anlatılan ve yapılan araştırmaların sonuçlarına göre bu duygu kişileri, baştan aşağı değiştirmekte, hayatı başka bir gözle görmelerine neden olmaktadır. Bu kişilerin kişiliklerinde ciddi değişiklikler göze çarpmaktadır. Bu duygu kişiyi ele geçirdiği için genel olarak oldukça heyecanlı ve tezcanlı davranışlar göstermektedir.

Tüm bunların yanında ilk aşkın unutulmaz olduğu, ilk aşkın yerini kimsenin tutamayacağını söyleyen çok fazla söylem duymuşsunuzdur. Bir kişi hayatında bir çok kez aşık olmaktadır ancak hayatı boyunca aşık olmayan bu duyguyu tadamayan kişiler de bulunmaktadır. Bu malesef tam anlamıyla  bir şans işidir. Aşık olmak güzel bir şey midir? Sevgiden daha mı değerlidir? Bu konu tartışmaya açıktır ve aşık olan kişilerden çok azı bu durumdan hoşnuttur. Çünkü ölesiye bağlı olduğunuz kişiden yoksun kalma korkusu ve hatta yoksun kalma durumu hayatınızı felç edebilecek bir şeydir.