Kaşıntı Nasıl Geçer?

...

Kimi zaman durduk yere hiçbir nedene bağlı olmadan kimi zaman ise bazı hastalıklarının nedenlerinden ötürü kaşınırız. Özellikle tatlı tatlı kaşınmak diye tabir ettiğimiz bu durum kimi zaman ise neredeyse bir problem haline dönüşerek bu durumdan rahatsız olmamıza neden olmaktadır. Genellikle kaşıntının nedeni kan ile ilgili bir duruma bağlansa da kimi zaman ise farklı nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır. Bu durumlardan biride bit, sirke olmuştur.

Sedef ya da mantar hastalığı yine kaşıntının yaşanmasına neden olan durumlardan biridir. Cilt üzerinde oluşan bu hastalıklar genellikle ciltte pullanma yaparak kaşınmaya neden olur. Bağırsak parazitleri, diyabet, iç organ kanserleri (safra kesesi, karaciğer, barsak kanseri); safra kesesi taşları ya da viral hepatit (sarılık) gibi nedenlerle ortaya çıkan safra yolu tıkanıklıkları, lösemi ve lenfoma gibi malign (kötü huylu) kan hastalıkları, böbrek yetmezliği, AIDS gibi sistemik (birçok organı tutan) hastalıkların gidişi sırasında ya da bazen bu hastalıkların ilk belirtisi olarak yaygın ve nedensiz kaşıntılar ortaya çıkabilir.

Bunun dışında kimi zaman kaşıntının nedenlerinden biri gebelik, kullanılan ilaçlar, yanlış ciltt bakım ürünlerinin kullanılması, uygun olmayan banyo ürünlerinin kullanılması ya da içerisinde alerjisi bulunan maddeleri içeren ürünlerin kullanılması kaşıntı probleminin ortaya çıkmasıan neden olmaktadır. Ancak herhangi bir hastalığın temel nedeni olmayan kaşıntıdan kurtulmanız için bazı önlemleri alarak kaşınma sorununu en aza indirebilirsiniz.

Kaşıntının oluşma nedenlerinden biri aşırı cilt kuruluğu olabilir. Bu nedenle gün içerisinde cildinizin nem dengesini korumak için bazı nemlendirici özelliği bulunan cilt bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Eğer kaşınmanız geçmez ise ılık bir duş alabilir ve hatta suyun içerisine bir miktar tuz atarak, son durulanma suyunu tuzlu su ile yapabilirsiniz. Kaşınmanın nedenlerinden biride giyilen kıyafetlerin kumaşıdır. Deri, sentetik, naylon, yünlü ya da kılçıllık sıkı ve dar kıyafetlerin giyilmesi kaşıntı nedenlerinden biri olabilir. Bu nedenle kaşıntınızın nedeni bazı hastalıklar, kullanılan ilaçlar, yanlış cilt bakım ürünlerinin kullanılması, yanlış kıyafet seçimi, yanlış beslenme alışkanlıkları olabilir. Bu gibi durumlarda daha dikkatli olmanız kaşıntının bir nebze azalmasına ya da tamamen ortadan kalkmasına neden olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kaşıntı, kaşıntı neden olur, kaşıntı nasıl geçer, kaşıntı tedavisi, hangi hatsalıklar kaşıntı yapar, kaşıntı geçirme yöntemleri, neden kaşınırız, kaşıntı nasıl olur, bit, sirke, uyuz, bit nasıl geçer, uyuz nasıl geçer, sirke nasıl geçer, neden kaşınırız, kaşıntı yapan hastalıklar, kaşıntı geçirme yöntemleri, kaşıntı geçirme yolları