Kırılan Tırnaklar Kansızlık Nedeni

...

Zaman zaman tırnaklarımız çok çabuk kırılır. Nedenini bilmesek de bu durumdan rahatsız oluruz fakat kansızlığın tırnak kırılmasına neden olabileceği hiç birimizin aklına bile gelmez. Birçok şikayetin nedeni olan anemi halk arasında kansızlık aynı zamanda tırnakların güçsüz olmasına ve çabuk kırılmasına neden olduğunu biliyor musunuz?

Vücutta yeteri kadar demir olmaması durumunda vücudumuz, daha az veya daha küçük kırmızı kan hücresi üretmeye başlar ve dolayısıyla kansızlık meydana gelir. Kadınlarda yüzde 20, gebe kadınlarda yüzde 50 ve erkeklerde yüzde 3 civarında rastlanan kansızlığın birçok nedeni bulunmaktadır.

Emsey Hospital Hematoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşen Timurağaoğlu anemi nedenleri hakkında, yeteri kadar ve dengeli beslenilmediğinde hemoglabin ve hücre yapımı için gerekli maddeler yeteri kadar alınmıyorsa veya kan kaybının artması ile aneminin gelişebileceğini söyledi. Halsizlik, ciltte solukluk, kalp çarpıntısı, fiziksel aktivite sonrası nefes nefese kalma gibi belirtilerin yanı sıra hafıza problemi, iç sıkıntısı, çabuk yorulma, üşüme, saç dökülmesi, kontrasyon bozuklukları, dil ve dudak kenarlarında yara, bağışıklık sisteminde zayıflık gibi etkilerin anemi belirtileri olduğunu söyledi.

Ayrıca tırnaklarda meydana gelen kolay kırılmalarında nedeninin anemi olduğunu belirten Prof. Dr. Ayşen Timurağaoğlu aneminin nedenine göre tedavi uygulandığını demir eksikliği tedavisinde bebeklerde şurup veya damla kullanılırken, yetişkinlerde demir ilacı alınması gerektiğini belirtti.


Demir Eksikliği için Ne Yemeli?

– Kayısı, incir, üzüm, erik gibi meyvelerin kuruları,

– Roka, maydanoz, ıspanak gibi demir açısından zengin yelik yapraklılar

– Kırmızı et, sakadat, karaciğer, balık

– Fasulye, pancar, patates, kabak

– Şeftali, armut, hurma gibi meyveler

– Tahıllı yiyecekler

*Ayrıca kalsiyumun demir emilimini engellemesi sebebiyle süt ve sütlü ürünler ile birlikte demir takviyesi almamaya özen gösterin.

Günlük Demir Gereksinimi ise şöyledir;

– Kadınlar için 18 mg

– Erkekler için 10 mg

– Çocuk için 10 mg

– Ergenlik dönemi 15 mg

– Gebelik döneminde 27 mg

– Emzirme dönemi 18 mg’dır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kansızlık, anemi, kansızlık nedenleri, anemi nedenleri, kansızlık nedir, anemi nedir, kansızlığı önleme yolları, kansızlığı önlemek için ne yemeli, günlük demir gereksinimi, tırnak, tırnak kırılması, tırnak kırılma nedenleri, tırnak neden kırılır, karaciğer kansızlığa iyi gelirmi, kansızlık neden olur, kansızlık kimlerde görülür, kansızlık belirtileri, anemi belirtileri, çarpıntı, soluk cilt, halsizlik, çabuk yorulma, saç dökülmesi, dudak yarası