Kızarıklıklarla Başınız Dertte mi ?

...

Deride-kizariklikVücudumuz, cildimiz bizim için en değerli şeyler arasında. Bunların bakımı da o yüzden hepimiz için önemlidir sanırım. En ufak bir kızarıklıkta hemen endişelenir ürünler ile halletmeye çalışır, bakım yapar, bitkisel maskeler kullanır ve bir uzmana başvururuz. Aslında endişelenmekte haklıyız. Çünkü hiç ummadığımız bir kızarıklık veya sivilce başka durumlara sebebiyet verebiliyor.

Deride oluşan durumlardan birisi de kızarıklık ve kaşıntı genellikle çevresel faktörlerle oluşan alerjik reaksiyonun bir sonucu olarak görülmektedir. Ancak kızarıklık ve kaşıntının meydana geldiği bölge kızarıklığın şekli, şişlik veya döküntü ile birlikte görülüp görülmediği gibi unsurlar nedeni hakkında daha fazla bilgi verebilir. Alerjiler dışında deride kızarıklık, kaşıntı nedenleri arasında mantar enfeksiyonları, sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları cildin aşırı kuruması sayılabilir.

Alerji:

Deride oluşan kızarıklıklar bir alerjenle direk temas sonucu meydana gelebilir ve kaşıntı ile birlikte şişlik görülebilir. Kaşıntı döneminde cildinizi tahriş edebileceği için ve kanamaya yol açabileceği için kızarık bölgeyi mümkün olduğu kadar soğuk havlu sararak ya da soğuk su ile duş alarak hafifletebilirsiniz. Alerjinin nedeni kullandığınız çamaşır deterjanından bitkiye kadar geniş bir yelpaze de pek çok şey olabilir. En doğru şey alerji testi yaptırmaktır.

Mantar enfeksiyonları:

Genellikle normal derinin çevresinde kırmızı halkalar şeklinde görülür. İlerledikçe kaşıntı artar. Deri pul pul olur. En doğru seçim bir doktordan yardım almak olmalıdır. Bunun dışında alkol içeren hiçbir maddeyi kaşıntının geçmesi adına deriye temas ettirmeyiniz.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

Cilt problemleri, ciltte oluşan kızarıklıklar, cilt hastalıklar, egzama, deri bozuklukları, cilt için kullanılan ürünler, cildin temizliği, cilt maskeleri, cilt kuruluğu, cilt yağlanması, karma cilt, ciltte oluşan hasarlar, mantar, derinin tahriş olması, deri dökülmesi, kaliteli cilt bakım ürünleri, ünlü cilt uzmanları, cilt rahatsızlıkları