Limon: cilt, tırnak ve diş dostu

...

C vitamini bakımından olcukça zengin bir besin olan limon, sadece vitamin desteği sağlamakla kalmayıp evimizin her yerinde, cildimizde, tırnaklarımız da, kozmetik malzemelerimiz de her yerde kullanılabilmek imkanı sağlıyor. Özellikle limonun, temizlik konusunda nasıl kullanıldığını öğrenince eminim çok şaşıracak fakat biran öncede uygulamak isteyeceksiniz.

Sağlıklı Tırnaklar için Limon
Bir kase limon suyuna tırnaklarınızı sokarak kısa bir süre beklemeniz  çabuk kırılan ve cansız olan tırnaklarınızın onarılmasını sağlayacak aynı zamanda tırnakta oluşan sarı yada beyaz kelekerin gitmesini sağlayacaktır.

Bembeyaz Dişler için Limon

Öncelikle ağzınızı çaklalayarak işe başlayın. Daha sonra küçük bir kaseden bir miktar ve limon suyu ve bir miktar sodayı karıştırı. Kulak çubuğu yardımı ile dizlerinize sürün ve 1 dakika kadar bekledikten sonra dişlerinizi fırçalayın. Limonun asitli olması ve dolayısıyla diş minelerine zarar vereceği için 1 dakikadan fazla beklemeyin.

Cilt Lekeleri için Limon

Yapmanız gereken oldukça basit bir yöntem hergün bir miktar limonu sıkarak özellikle cilt lekelerinin olduğu kısma sürerek 10-15 dakika kadar bekleyin ve daha sonra ılık su ile yıkayın. Birkaç hafta düzenli olarak yapmanız sonucu cilt lekerinde giderek bir azalma renk açılmasını fark edeceksiniz.

Boğaz Kızarıklığı için Limon

Özellikle kış aylarında enfeksiyon kapmamız sonucu boğazlarımız kızarır ve şişerler. Boğaz kızarıklığını önlemek için C vitamini açısından olan limon ile gargara yapabilir yada ince bir dilim limonu çayınıza atarak gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Ev Temizliğinde Limon

Sadece vücudumuza fayda sağlamaklşa kalmayan limon, şaşırtıcı fakat ev temizliğinde de bize yardımcı oluyor. Bir sprey kabına eşit miktarda su ve limon suyunu karıştırarak cam ve aynalarınızda lekesiz temizlik sağlayabilirsiniz. Banyo muslukları ve duşa kabinlerde oluşan sabun artıklarından kurtulmak içinse söz konusu yüzeye direkt limon sıkın ve hafifçe ovun; lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz. Halı yada koltuklarınıza dökülen inatçı lekelerden kurtulmak için döküldüğü anda bir miktar tuz ve limon dökerek birkaç saniye bekleyin ve arkasından ovun. Lekenin derinlere sızlamasını ve daha kolay temizlenmesini sağlayacaktır.

Kötü Kokular için Limon

Bir adet limonu ikiye bölün ve çok kısık ateşte yanan ateşin üzerine koyun bu şekilde özellikle balık kokusu gibi ağır kokuların gitmesini sağlayabilirsiniz. Çöp kovasının dibine daha önce sıktığınız atacağınız limonu koyun ve çöp kutusunun ağır kokusundan kurtulun ayrıca yine sıkılmış atılması gerektiğiniz limon kabuklarını bulaşık makinasının sepet kısmına koyarak hem güzel kokmasını hem de bulaşıkların parlamasını sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

limon, limon kullanımı, sıkılmış limon, limon nerelerde kullanılır, limon ve c vitamini, ev temizliğinde limon, limonun özellikleri, limonla cilt maskesi, limon kokusu