Metabolizma Hızlandırma Yolları

...

Bayram sonrasında ki günlerde metabolizmayı hızlandırmak adına birden fazla yönteme başvurduğumuz doğrudur. Bu konularda da diyet uzmanları bizlere yardımcı olmaktadırlar. Tatlılarınız sütlü veya meyveli olsun. Tok tutucu ve besleyici oldukları için sütlü ya da meyveli tatlıları birer ara öğün alternatifi olarak da tercih edebilirsiniz. Fakat ister sütlü ister de meyveli olsun, ölçüyü kaçırmamaya ve porsiyonu küçük tutmaya da özen göstermelisiniz. Bu gibi besinleri de mümkün olduğunca her gün tüketmemeye özen gösterin. Çünkü düzenli tatlı tüketmeniz tatlıya çok daha fazla düşkün olmaya ve sürekli tatlı besinleri yeme istediğine de yol açmaktadır.

metabolizma-hizlandirma-yollari-1

Lifli besinler sofranızdan eksik olmasın

Ramazan sonrasında ilk günlerde içerisinde lif içeriği yüksek olan sebze ve meyveler; yumurta, süt ve süt ürünleri, kurubaklagiller gibi kaliteli protein kaynaklarını da eksik etmeyin. Vücutta düşük glisemik etkiye sahip, kana yavaş karışan, yulaf, bulgur ve karabuğday gibi tam tahıllı besinleri de düzenli olarak tüketmelisiniz.

metabolizma-hizlandirma-yollari-5860407

Ayrıca yemeklerinizi de ızgara, fırında pişirme ve haşlama gibi sağlıklı yöntemler ile hazırlayınız.  Tuz yerine baharatlar ile lezzetlendirin. Ramazan ayı boyunca 2 ana ve 1 ara öğün beslendiyseniz bayram ile birlikte ana öğün sayısını da 3’e ara öğün sayısını ise 2’ye çıkartmanız gerekmektedir. Çünkü metabolizma hızının korunması için de 2,5 ile 3 saatlik aralıklar da besin tüketmeniz oldukça önemlidir. Az ve sık yiyerek vücudun şeker ve hormon dengesinin sağlıklı bir şekilde korunmasını sağlayarak, kilo kontrolünde önemli bir alışkanlığı da edinmiş olursunuz.  Ramazan sonrasında da beslenmenize 100 ile 150 kalorilik sağlıklı ara öğünler ilave etmeniz, metabolizmanızın da eski hızına kavuşmasını sağlayacak ve hızlı kilo alımını da önleyecektir. Fakat uzun süre aç kalan metabolizmanın da eski çalışma hızına ulaşarak ramazan ayında tüketilenden de daha fazla enerji alımını bir anda artırmamak için de öğün sayılarını yavaş bir şekilde arttırmalısınız.

metabolizma-hizlandirma-yollari-2

Yatmadan önce yoğurt ve badem tüketin

Kilo kontrolünde de uyku düzeniniz önemlidir. Uyku süresi ve kalitesinin kilo kontrolü üzerine yapılan bilimsel araştırmalar, gün içerisinde 8 saat uyuyan kişilerin, 7 ile 6 saatten az uyuyan kişilere göre de daha şişman olduklarını göstermektedir. Ramazan ayı süresince bozulan uyku düzenini eski haline dönüştürebilmek adına da düzenli olarak 8 sat uyumaya özen göstermelisiniz. Eğer ki uyumakta zorluk çekenlerdenseniz akşam yatmadan 2 saat önce yoğurt, badem, muz, yulaf, keten tohumu, papatya ve melissa çayı gibi pek çok besin ve içeceklerden oluşan bir ara öğün ile vücudunuzda melatonin hormonunun seviyesini arttırarak uykuya daha rahat bir şekilde geçmenize yardımcı olabilirsiniz.

metabolizma-hizlandirma-yollari-5860410

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

metabolizma hızlandırmanın yolları, sağlıklı beslenme, hangi besinleri metabolizmayı hızlandırır, sağlıklı metabolizma, yavaş metabolizma, düzenli beslenme, spor, egzersiz, metabolizmanın hızlanması için ne yapılmalı