Oruç tutarken kilo almamak için ne yapmalıyız?

...

Her sene ramazan ayında kimileri kilo aldığını söylerken kimileri ise aksine kilo verdiğini söylemektedir. Kişilerde farklı sonuçların çıkmasına neden olan bu durum ise tamamen insanların farklı metabolizmaya sahip olması ile alakalıdır. Ancak birçok kişi her ne kadar ramazan boyunca az yemek yese dahi kilo aldığını söyler ve kilo almadan oruç tutabilmenin mümkün olup olmadığını araştırır. Ancak oruç tutarken aynı zamanda fazla kilolarınızdan kurtulmanız sanıldığı kadar imkansız değildir.

İlk olarak oruç tutmayı diyet yapmak gibi algılama fikrini mutlaka aklınızdan çıkarın. Çünkü oruç tutarken aynı zamanda fazla kilolarınızdan kurtulabilmeniz sizin için bir araç değil sadece imkandır. Yapmanız gereken ise sadece, oruç tutarken yaptığınız yanlış beslenme alışkanlıklarınızda birtakım değişiklikler yapmak olacaktır. Önerdiğimiz bu beslenme kurallarına uymanız sadece kilo vermenize değil aynı zamanda ramazan ayında oluşan bazı sindirim sistemi sorunlarının oluşmasını da engelleyecektir. Özellikle ramazan ayında birçok kişinin şikayetçi olduğu durumlardan biri mide de hazımsızlık sorunu yaşaması ve bununla birlikte kabızlık sorunun ortaya çıkmasıdır. Ancak sağlıklı ve doğru beslenme kurallarına dikkat ettiğiniz sürece hem orucunuzu tutabilir hem de bu gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Ramazan boyuncu oruç tutarken kilo almamak için bunlara dikkat edin:

– Öncelikle iftarda ve sahurda çok fazla yemek yemekten kaçının.

– Öğünlerinizde yağlı, ağır ve hamurişi, makarna gibi ağır yemeklerden çok ağırlıklı olarak sebze yemekleri tüketin.

– Oruç tutarken en çok yaşanılan sıkıntılardan biri kabızlık sorunudur. Kabızlığa karşı önlem almak için daha çok yeşil yapraklı ıspanak, brokoli, karnabahar, pırasa gibi hazmı kolay sebzeleri tüketin.

– Uzun süre susuz kalınması yine ramazanda kilo alma nedenlerimizdendir. Bu nedenle özellikle sahurdan 4-5 bardak su içmeye gayret edin.

– İftarda çok fazla su içmeniz bir anda tıkanmanıza ve yemek yiyememenize neden olur ve bu durumda daha sonra tekrar acıkırsınız. Bu nedenle iftarda çok fazla su içmemeye öğününüzü yapmaya çalışın.

– İftardan 1 saat sonra sık sık su içerek en azından uyuyana kadar 1.5 litre su içmeye ve su ihtiyacını karşılamaya dikkat edin.

– Eğer iftardan sonra imkanınız varsa 1 saatlik tempolu yürüyüşler yaparak yediklerinizi sindirmeye çalışın.

– İftarda ve sahurda çok fazla ekmek tüketmeyin. Eğer ekmek tüketmeden doyduğunuzu hissedemeyen biriyseniz öğünlerinizde en fazla 3 ince dilim ekmek yemeye dikkat edin ve ekmek seçiminizi kalorisi daha düşük olan kepekli ekmekten yana kullanın.

– İftardan sonra tüketmek istediğiniz tatlı çeşidinin daha az şekerli olan hamurlu olmayan sütlü tatlılardan yana kullanın.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ramazan, ramazan ayı, oruç, oruç tutmak, oruç tutarken neden kilo alırız, oruç tutarken kilo almak, oruç tutarken kilo almamak için ne yapmalı, oruç tutarken kilo almamak için ne yapmalıyız, oruç tutarken nasıl kilo verebilirim, oruç tutarken kilo verme yöntemleri, kilo verme yöntemleri, kilo verme kuralları, nasıl kilo verebilirim, kilo almamak için ne yapmalıyım, beslenme önerileri, sağlıklı yaşam, ramazanda beslenme, ramazan da nasıl beslenmeliyiz, oruç tutarken nasıl beslenmeliyiz, oruç tutarken ne yemeliyiz