Saç Bakım Maskesi

...

Çoğu insanda doğal olarak saçların zayıf düştüğü dönemler olmaktadır. Erkeklerden hormona bağlı olarak ve katılımsal, kadınlarda ise metabolizmaya ve hormonlara bağlı nedenlerle ve her iki cinsiyette de yeme bozukluğuna dayalı olarak saç dökülmeleri ortaya çıkabilir. Ayrıca, son baharda, kronikleşmiş rahatsızlıklarda, gerginlik ve depresyon dönemlerinde, yanlış diyet uygulanmasında da  saçlarda dökülme olabilir.sac-bakim-maskesi2

Öncelikli olarak maskeye geçmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı konuların altını çizmek gerekli. Fazla miktarda tüketeceğiniz kırmızı et, asitli yiyecekler, kimyasal katkılı besinler, yağlı yiyecekler saç üzerinde olumsuz etki göstermektedir. Soya fasulyesi, ıspanak, pazı, zeytinyağı ise saça faydalı özellik gösteren besinlerdir.Saçınızı yıkarken saçın tüm nemini ve yağını alan temizleyici maddeler kullanmak, aşırı klorlu havuzlarda yüzmek,  kalitesiz saç boyası kullanmak saç dökülmelerini hızlandırmaktadır.

Evde Uygulayabileceğiniz Saç Bakımı

  • 1 tatlı kaşığı bademyağı
  • 1/2 tatlı kaşığı hintyağı
  • 2 ampul Bepanten
  • 2 ampul E vitamini
  • 1 tatlı kaşığı susamyağı

Tüm malzemeleri ılık olacak şekilde bir kaba boşaltın. Daha sonra iyice karıştırın. Bu karışımı daha önce 2-3 dakika su buharına tutulmuş saçlı deriye, avuç içiyle ve yumuşak hareketlerle yedirin. 10 dakika kadar yumuşak hareketlerle masaj yapmaya devam edin. Daha sonra saçınızda bu maskeyi yaklaşık 2 saat kadar bekletin.  Bu işlem tamamlanınca saçınızı yumuşak bir şampuanla yağın fazlasını alacak şekilde şampuanlayın. Bu işlem eğer gerekliyse ikinci kez uygulayın ve saçlarınızı bir krem ile nemlendirin. En son durulama işlemini birazdan anlatacağımız durulama suyu ile yaparsanız, saçınızın daha sağlıklı olacağını göreceksiniz.

Durulama Suyu: 1 litre suyum içine bir çorba kaşığı adaçayı, ısırgan, at kuyruğu, biberiye koyun ve iki çay kaşığı lavanta katarak kaynatın. Özlerini iyice vermeleri içinde 4-5 dakika kadar bekledikten sonra bitkileri süzün ve elde edilen bu özlü suyu, 10 litrelik suya bir bidon içinde karıştırın. Bu bidon içerisindeki karışımı on gün kadar durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Daha sonrası için bu işlemi yenilemeniz gerekecektir.