Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

...

Dolgun, parlak ve canlı renkleri olan saçlara kavuşmak herkesin hayalidir. Özellikle bayanların yakından ilgilendikleri saçları en önemli aksesuarları haline gelmiştir. Çevresel faktörler, stres, genetik faktörler, hormonel bozukluklar sonucunda saçımızda bir takım değişimler gözlenir. Yaşın ilerlemesi ile çabuk dökülen yıpranan saçlar sizi üzmesin. Saç bakımı ile ilgili önerilerimiz kısa sürede saçlarınızın canlanmasına ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

Sadece çevresel faktörlerin ya da hormonel bozuklukların etkili olmadığı sağlıksız saçların bir diğer nedeni de yanlış saç bakımı uygulamamızdan kaynaklanmaktadır. Sağlıklı ve gür saçlara kavuşmak için önerdiğimiz uygulamalar ve tarifler ile saçlarınızı tekrar yapılandırabilir ve dökülmenin önüne geçerek parlak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Günlük hayatta rahatlıkla uygulayabileceğiniz saç bakımı için öneriler

–  Öncelikle sağlıklı saçların temel sebebi doğru şampuanı kullanmak ile başlar. Saç tipinize, saç derinize uygun güvenilir bir markanın şampuanını kullanın.

– Her zaman ilk kullandığınız şampuan işinizi görmeyebilir. Bazı şampuanlar kimine çok iyi gelirken kimi kişilerde saç dökülmesine kepeklenmeye neden olur. Yani şampuan bile kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu nedenle sizin için doğru olan şampuanı bulana kadar güvenilir markalardan bir kaçını test edin.

– Saç spreyi kullanırken spreyi saçın üst tabakasına sıkmak yerine daha çok uçlarına sıkın.

– Saçlarınızı kuruturken başınızı öne eğmek en iyi yöntemdir. Böylece alttaki saçların kabarmasını sağlayarak saçların dahi hacimli görünmesini sağlayabilirsiniz.

– Saçlarının sağlıklı uzamasını isteyen her insan her on ya da on iki haftada saçlarını uçlarında oluşan kırıkları aldırarak saçların daha doğru uzamasını sağlayabilirler.

– Saçtaki kırıklara karşı jojoba yağı ile dört damla kekik yağını karıştırmak ve şampuandan önce saça uygulamak iyi gelecektir.

–  Saçlarda kepekn oluşmasının en büyük nedeni kafa derisinin kuru kalmasıdır. Bu nedenle derinin daha nemli kalmasına yardımcı olun. Kepeğe karşı 300 gram taze ısırgan otunu kökleriyle birlikte üç litre su içinde 15 dakika kaynatın. Bu karışım ile saçlarınızı şampuanladıktan sonra durulayabilirsiniz.

– Eğer saçlarınız yavaş uzuyor ve saçlarınızın daha hızlı uzamasını bir dilim taze zencefili blenderdan geçirin ve kaynatın. Sonra da suyu ile 15 dakika masaj yapın. 15 dakika sonra saçlarınızı sabunlayabilirsiniz.

– Saçlarınızın daha parlak olmasını hayal ediyorsanız aslında çok basit bir yöntem ile saçlarınıza parlaklık kazandırabilirsiniz. Saçlarınıza parlaklık vermek için son durulama suyuna bir kaşık limon suyu ve sirke ekleyin.

–  Çok keskine ve sert taraklar yerine daha kıvrımlı yumuşak tarakları tercih edin. Bu şekilde saçlarınıza zarar vermeyecek ve kırılmasını önleyebilirsiniz.

– Saçlarınızı uzun süre toplu bırakmayarak arada bir açık kalmasını sağlayın. Çok sıkı toplanmış saç hava almayarak yıpranmaya neden olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

Saç bakımı, saç bakımı nasıl yapılır, doğru saç bakımı, evde saç bakımı, saç kırılmasını önlemek için ne yapmalı, sağlıklı saçlar nasıl olmalı, sağlıklı saçlar için doğal yöntemler, evde saç bakımı nasıl yapılır, saç bakımı için öneriler