Saç Bakımında Yapılan Yanlışlar

...

Özellikle bayanlar için adeta aksesuar haline gelen saçları oldukça önemlidir. Saçlarını şekillendirmeyi, boyamayı, farklı tarz yaratmayı seven bayanlar bu nedenle saç bakımları konusunda da oldukça hassas davranmışlardır. Bu nedenle günlük bakımlarını kendileri yapan bayanlar belirli aralıklar ile güzellik merkezlerinde saç bakımlarını yaptırmayı da ihmal etmemişlerdir. Ancak her ne kadar saç bakımı konusunda dikkatli olsak dahi gün içerisinde yaptığımız bazı yanlışlar saçlarımızın yıpranmasına neden olmaktadır.

Özellikle kullandığımız saç bakım malzemeleri ve diğer gereçler saçın yıpranması üzerinde oldukça fazla etkileri vardır. Bunun dışında gün içerisinde saç bakımını yapmak isterken yaptığımız bazı yanlışlar ise şöyledir;

– Çok fazla fön çektirmek ya da saçı düzleştirmek saçın yıpranmasına neden olmaktadır. Saça direk ısının uygulanması saç telinin incelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle çabuk kırılan ve hatta kopan saçlar bir süre sonra saçların sağlıksız görünmesine neden olmaktadır.

– Çok sert taraklar ya da sert kıllı fırça taraklar saçın kopmasına neden olmaktadır. Bu nedenle tarak seçimini daha yumuşak kıllara sahip olan taraklar yana kullanmanız saçlarınız için daha sağlıklı olacaktır.

– Yanlış saç bakım ürünlerinin kullanılması yine saç sağlığını korumak için saç sağlığına zarar verdiğimiz nedenlerden biridir. Özellikle kaliteli olmayan ve sağlıksız saç bakım ürünleri saçların bu durumdan zarar görmesine neden olmaktadır.

– Saçları çok sık boyatmak yine bayanların yaptığı yanlışlardan biridir. Kimyasal olması nedeniyle saçın yanmasına, cansızlaşmasına ve kolay kopmasına neden olan bu durum saçların sağlıksız ve hacimsiz görünmesine neden olmaktadır. Bu nedenle saçlarını çok sık boyatmak yerine daha aralıklı süreler ile boyatabilir ve saç boyanızı doğal, bitkisel boyalardan yana kullanabilirsiniz.

– Saçınızı kuruturken saç kurutma makinasını çok yakından tutmanız hem saçın hem de saç derisinin bu durumdan olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle saçlarınızı kuruturken saç kurutma makinası ile saçlarınız arasında en az 15 cm bırakmaya dikkat edin.

– Saç kesimi yine saç bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir. Saçlarınızı en az 2 ayda bir en azından kırıklarının alınması için kestirmeniz gereklidir. Kırıkları alınan saçlar ise daha sağlıklı ve güçlü uzayacaktır.

– Bayanların yaptığı yanlışlardan biride saçlarını çok sıkı toplamalarıdır. Ancak saçların kökten kopmasına ve güçsüz olmasına neden olan bu durum bir süre sonra saç kaybının yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle saçlarınızı çok sıkı toplamamaya dikkat edin.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

saç bakımı, saç kesimi, sağlıklı saçlar, sağlıklı saçlar nasıl olmalı, saç bakımında nelere dikkat etmeli, saç boyatmak, saç bakımı nasıl yapılır, saç bakımında yapılan yanlışlar, doğal saçlar, fön çektirmek saçı yıpratır mı, saç düzleştirmek, saç düzleştirmek zararlı mı, saç bakım yöntemleri, uzun saç, kısa saç, ne kadar süreyle saç kestirmeli, saç ne zaman kesilmeli, saç kestirme süresi nedir, saç bakımı nasıl olmalı, saç bakım ürünleri, saç toplamak