Sebze ve Meyvelerden Yapabileceğiniz Mucizevi Maskeler

...

Vücudumuza birçok açıdan etki göstererek adeta bir kalkan görevi gören doğanın lezzetli meyve ve sebzeleri, bununla yetinmeyerek birçok maske ve kür ile cildimizin yenilenmesine yardımcı oluyor.

İşte Patlıcandan bezelyeye, kayısıdan çileğe kadar mucizevi etkileri olan bu sebze ve meyvelerden hazırlanan cilt maskeleri.

PATLICAN MASKESİ:Tendeki mikropları arındırmada ve yüze  ışıl ışıl bir görünüm kazandırmada etkili olan patlıcan maskesi öncelikle yarım patlıcan dilimlenerek iki bardak suda kaynatılır. Hazırlanan karışıma bir diş sarımsak eklenip lapa yapılır ve kaymak eklenerek krem haline getirilir. Bu karışım iki ay boyunca her gün tekrarlanmalıdır.

BEZELYE MASKESİ: Gece yatmadan önce uygulanıp sabah temizlenen patlıcan maskesi ten dokusu üzerinde parlaklık sağlamaya yardımcı olur. İki su bardağı taze bezelye ezildikten sonra üzüm pekmezi ile karıştırılarak üzerine yumurta akı ve yarım fincan ayçiçek yağı ilave edilir. Bir miktar un koyarak maske kıvamına gelinceye kadar karıştırılarak ve cilde uygulanır.

KAYISI MASKESİ: Yüzdeki sivilceleri gidererek tene tazelik kazandıran kayısı maskesi saça uygulandığında dökülmeyi durdurur ve saçın geç ağarmasını sağlar. Hazırlanması çok basit olan kayısı maskesi üç tutam defne yaprağı, bir tutam tarçın ile kayısı suyunda pişirilir. Bir adet yumurta ve yarım fincan süt karıştırılarak krem haline getirilerek cilde uygulanır.

ÇİLEK MASKESİ:Kuru ciltler için besleyici özelliği olan bu maske 20 dakika ciltte kaldıktan sonra ılık su ile yıkanır. Çilek maskesi özellikle gözaltlarındaki kırışıklıkların azalmasında etkin bir rol oynar. Bir avuç taze çilek ezilip, yulaf unu ile karıştırılarak bir adet yumurta sarısı ve iki çorba kaşığı yoğurtla çırpılır, krem kıvamına getirilerek yüzünüze uygulayabilirsiniz.


YUMURTA MASKESİ:
 Kızıl lekelerin ve sivilcilerin giderilmesini sağlayan yumurta maskesi sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa uygulanır. Ayrıca bu maske şampuan olarak da kullanılabilir ve saçların parlamasını sağlar. İki avuç buğday, iki bardak suda ezilir ve iki yumurta sarısı ile bir çorba kaşığı badem yağı konulur karıştırarak yüze sürülür ve kurumaya başlayınca yıkanarak gülsuyu sürülür.


BAL MASKESİ:
 Yüzdeki çöküntü ve kırışıklıkların giderilmesini önleyen bu maske yüzde bir saat kalarak bir hafta uygulanmalıdır. Civan perçemi çiçeği, saf suda on dakika kaynatıldıktan sonra sıkılarak süzülür. Bir fincan su soğutulur. Elde edilen posa ezildikten sonra, yarım fincan limon suyu, bir çorba kaşığı zeytinyağı,bir tatlı kaşığı bal ve çırpılmış yumurta sarısı ile karıştırılır. Hazırlanan karışıma soğuk civan perçemi suyu ilave edilerek maske kıvamına gelinceye kadar yulaf unu eklenir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

cilt bakımı, maskeler, cilt bakımı maskeleri, cilt lekelerini nasıl yok edebilirim, sebze ve meyvelerden cilt maskesi, en faydalı cilt maskesi, bal maskesi, patlıcan maskesi, çilek maskesi, yumurta maskesi, cilt maskesi nasıl yapılır, bezelye maskesi, cilt bakımı ile güzelleşmek