Sivilce İçin En Etkili Kürler

...

Sivilce Nedir?

Yağ bezlerinin bulunduğu kıl köklerinine açılan yollar tıkandığında sivilce denen yapı oluşur. Yağ bezlerinden salgılanan koruyu madde sebum birikerek sivilceyi oluşturur. Sivilce oluşumu birçok  nedene bağlıdır. Hormon dengesi, yeme alışkanlıkları, stres ve yağ oranı fazlalığı sivilce oluşumunu tetikleyen durumlardır. Ayrıca cildin düzensiz bakımından kaynaklanan kalıntılardan dolayı da sivilce oluşumu gerçekleşir.


Yüzde Çıkan Sivilcelerin Haritası ve  Nedenleri


1. ve 2. bölgedeki sivilcelerin çıkma sebebi sindirim sisteminden kaynaklıdır. Aşırı abur cubur tüketimi, aşırı yağlı yemekten kaynaklı çıkan sivilcelerdir.Su oranı yüksek besinler tüketilmelidir. Yağ dengesi sağlanmalıdır.

3. bölgedeki sivilcelerin nedeni karaciğerdir. Aşırı alkol tüketimi ayrıca süt ürünleri tüketimi azaltılmalıdır. Alerjik çıkan sivilceler en çok bu bölge de görünür. Düzenli beslenme, spor ve uyku iyi gelecektir.

 4. ve 5. bölgelerdeki sivilcelerin nedeni böbrektir. Sıvı tüketiminizin az olduğunu göstermektedir.

6. bölgedeki sivilvelerin nedeni kalptir. Kirli havalarda, aşırı et tüketiminde ve tansiyon yüksekliğinde görülür. Zararlı olan yağlardan uzak durup sağlıklı yağlardan olan omega 3’e yönelmeniz gerekmektedir.

7. ve 8. bölgelerde böbrekten kaynaklı bir sorun olduğunu göstermektedir. Aşırı kahve, az su tüketiminden meydana gelir.

9. ve 10. bölgelerde çıkan sivilcelerin nedeni solunum sisteminde sorun olduğunu göstermektedir. Sigara kullanımından kaynaklı olabilir. Oksijenin az olması ve iyi taşınamaması bu sivilcelere neden olur. Dikkat ettiğiniz halde çıkıyorsa yastık kılıfı, havlu gibi cilde temas eden ürünlerinizi değiştirmelisiniz.

11. ve 12. bölge sivilcelerinin nedeni hormonlardır.  Stresliyseniz, az uyuyor, dengesiz besleniyorsanız bu durumlar hormon dengenizi etkiler ve bu bölgedeki sivilcelere neden olur.

13. bölge sivilcelerinin nedeni midedir.Vücutta biriken toksinlerden kaynaklı bir sorun olduğunu gösterir. Detoks yaparak toksin ve ödemden kurtulabilirsiniz.
14. bölgenin nedeni hastalıklardır. Bu bölgede sivilce çıktığında anlayın ki vücudunuz hastalıklara karşı direnişe geçmiş durumdadır.

Bunların dışında cildinizi yıkadıktan sonra iyice kurulamalısınız. Kurulanmaması durumunda toz zerrecikleri yüzünüze yapışarak gözenekleri tıkar  bu durumda sivilcelere neden olur. Bu yüzden cildinizi temiz tutmalısınız. Düzenli olarak sabah akşam antiseptik ürünlerle yıkamalısınız. Yağ dengesini korumak için düzenli beslenmeli, spor yapmalı, alkol tüketimi fazla ise azaltmalı ve bol su tüketmelisiniz. Ayrıca kullandığınız kişisel eşyalarının temizliğine de dikkat ederek sivilcelerin çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Sivilce Giderici Kürler

İbrahim Saraçoğlu’nun Sivilce Kürü Tarifi ve Uygulama Şekli

Malzemeler

  • 1 fincan doğal elma sirkesi ( asetik asit olmayan sirke)
  • 1 fincan doğal maden suyu

Uygulaşını

İki malzeme karşıştırılır. Her gün sabah akşam sivilceli bölgelere uygulanır. Yarım saat bekledikten sonra yüz yıkanır.

Sivilce İçin Bal-Tarçın Maskesi

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı tarçın

Yapışılı ve Uygulanışı

Ufak bir kase de malzemeleri karıştırarak macun elde edin. Temiz cildinizde bulunan sivilcelere uygulayın. 20 dk beklettikten sonra ılık su ile temizleyin Haftada 1-2 kez uygulamanız yeterlidir.

 

Sivilce Kurutucu Karbonat Maskesi

Malzemeler

  • Bir miktar karbonat
  • Bir miktar su

Yapılışı ve Uygulanışı

Su ve karbonatı macun kıvamında karıştırın. Bu macunu yüzünüze dairesel hareketler halinde masaj yaparak uygulayın. 15 dakika bekletip yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Karbonat maskesinin antiseptik özelliği vardır. Bu da cilt yüzeyinde bulunan bakteri ve mantarların temizlenmesini sağlar. Ayrıca peeling etkisi ile daha canlı ve temiz bir cilt elde etmiş olursunuz.

 

Sivilce İzleri İçin Bal-Aspirin Maskesi

 

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı bal
  • 2 ya da 3 aspirin
  • Bir miktar su

Yapılışı ve Uygulanışı

Aspirinleri bir sahanda ezin. Bal, su ve aspirinden bir macun elde edin.  Karışımı sivilcelere sürerek 15 dk bekletip yıkayın.