Süt Kilo Aldırırmı?

...

Süt Kilo Aldırırmı?

Süt , kalsiyum bakımında en iyi kaynak olan başta gelişme çağındaki çocuklar olmak üzere, 7’den 70’e herkesin vücudu için lüzumlu olan bütün besinleri dengeli olarak içinde bulunduran, vazgeçilmez besin kaynağıdır. Vücudun birçok hayati fonksiyonunu sağlayan kalp, sinir ve kas hücreleri için gerekli unsurlara sahiptir. Sütte, kalsiyumun yanı sıra, potasyum, fosfor ve protein bulunur.

süt kilo aldırır mı

Süt içerdiği yüksek oranda kalsiyum ve protein sayesinde vücuttan yağların atılmasını sağlayarak kilo vermenize büyük ölçüde yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre uzmanlar yağsız süt ve süt ürünlerinin tüketmeyi önermektedir. Yağsız süt ve süt ürünleri kilo kontrolüne  sağlamamıza yardımcı olacaktır. Kilolarınızın fazla olduğunu düşünüyorsanız ve bu kilolardan kurtulmak istiyorsanız göbek yağlarını süt içerek eritebilirsiniz. Sadece günde 2 bardak süt içerek 1 ay içerisinde 2 ile 4 kilo arasında yağ yakmanın mümkün olduğu uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

süt kilo aldırır mı

Kilo kontorlü sağlamanız konusunda kalsiyum içeriği ile faydalı olan sütü daha masum bir şekilde tüketmek için yarım yağlı ya da az yağlılarını tercih etmeniz sizin için doğru olacaktır. Süt şeker dengesi ya da tatlı krizleri durumunda da imdadınıza yetişen bir besindir. Tatlı krizi yaşadığınız dönemlerde 1 bardak ayrım yağlı süt içerisine 1 tatlı kaşığı tarçın atarak şeker isteğinizi bastırabilirsiniz. Ayrıca bu karışım sayesinde yağlarınızın da erimesine katkıda bulunabilirsiniz. Özellikle göbek bölgesindeki yağların erimesini sağlar.  Güçlü kemik yapısı için , ileride kemik erimesi sorunu yaşamamak için, daha genç ve sağlıklı bir cilt için, beyninizin ihtiyacı olan enerjiyi karşıladığı için, kolesterol düşürücü özelliğe sahip olduğu için sütü tercih etmelisiniz. Ayrıca süt kronik bronşit ve bağırsak kanserini önleyici özelliğe sahiptir. Her şeyin kararında tüketilmesi  doğru olacağı için sütün fazla tüketilmesi de doğru olamayacaktır. Sütün fazla tüketilmesi demir eksikliğinden kaynaklı kansızlığa neden olacaktır.

süt kilo aldırır mı

Sağlıklı bir bireyin günde 2 bardak süt içmesi faydalı olacaktır. Süt tüketirken de doğru yöntemler kullanmalısınız. Örneğin; çiğ süt içerisinde  hayvanlardan bulaşabilecek hastalıkları önlemek amacıyla iyice kaynatıp, cam kavanoz içerisinde saklayarak  en fazla 2 gün içerisinde tüketmeniz önerilmektedir. Pastörize sütler içinde açıldığı günden itibaren 2 gün içerisinde tüketilmesi önerilmektedir.