Tırnak Bakımınız için Bunlara Dikkat Edin?

...

Tırnak bakımlarına özen göstererek daha güzel görünmek isteyen bayanlar bu nedenle rutin aralıklarla bazı tırnak bakım işlemlerini gerçekleştirirler. Bayanlar için değerli aksesuarlarından biri olan tırnakları bu nedenle onlar için önemlidir. Tırnaklarımız derimizin bir parçası, uzantısıdır. Tırnaklarımızın yapısı için kabaca el derisinin daha sertleşmiş ve kalınlaşmış şeklidir diyebiliriz. Deri, tırnak ve saçlarımızın temel maddesi keratindir. Ayrıca kalsiyum, demir ve çinko gibi elementler de tırnağın yapı taşlarıdır. 

El tırnakları ile ilgili kısaca şaşırtıcı bilgiler vermek istersek; el tırnakları ayak tırnaklarından daha çabuk uzar. Ayrıca el tırnakları yazın kışa nazaran daha hızlı uzar. Erkeklerin tırnakları kadınların tırnaklarından daha çabuk uzar. Bunun dışında kavisli tırnaklar düz tırnaklara göre daha sert ve daha dayanıklıdır. Temizlik ve sağlık açısından da önemli olan tırnak bakımı bazı sağlık problemlerinin oluşmasını engellemektedir. Özellikle tırnak aralarında biriken bazı bakteriler elimizi ağzımıza almamızla birlikte vücudumuza girerek bağışıklık sisteminin yavaşlamasına ve hatta bazı hastalıkların vücuda girmesine neden olmaktadır. Bu nedenle tırnak bakımı hem bayanlar hemde erkekler için oldukça önemli konulardan biridir.

Tırnaklarınıza iyi bakın!

–  Tırnakların uzun olması bazı bayanların oje gibi kozmetik ürünlerini kullanması için ideal olsa da çok fazla uzun olan tırnak sağlık açısından doğru değildir bu nedenle hem tırnaklarınızın çabuk kırılıp güçsüzlenmemesi hemde sağlıklı olması için ideal boyda tırnaklarınızı uzattıktan sonra kesin.

– Kansızlık, hormon bozukluğu gibi bazı hastalıklar tırnakların çabuk kırılmasına veya ayrılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bu gibi hastalıkların tedavisini ihmal etmeyerek gerekli önlemleri alın.

– Tırnak yeme hastalığınız varsa mutlaka bu alışkanlıkan vazgeçin. Bunun için bazı kozmetik ürünleri kullanabilir ya da doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

– Tırnak yeme alışkanlığı tırnakların uzamamasına çirkin görünmesine neden olabileceği gibi aynı zamanda parmak şeklinde bazı bozukluklar görülmektedir. Bu nedenle tırnak yeme alışkanlığı çirkin tırnaklara ve ellere sahip olmanıza neden olacağı için gerekli önlemleri mutlaka almalısınız.

– Kullanılan bazı temizlik malzemeleri ellere zarar verdiği kadar aynı zamanda tırnaklara da zarar vermektedir. Bu nedenle temizlik ürünlerini kullanmadan önce mutlaka temizlik eldiveni kullanmaya özen gösterin.

– Birçok kişinin yaptığı yanlışlardan biride tırnaklarını bazı açacak ürünleri gibi kullanmasıdır. Tırnaklar ile açmaya çalıştığınız kapaklar ya da tırnağınız ile kazımaya çalıştığınız bazı maddeler tırnakların zarar görmesine kırılmasına ve hatta yarılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bu gibi yanlış alışkanlıkları yapmamaya gayret edin.

– Tırnaklarınızı keserken küt kesmemeye daha çok kare kesmeye çalışın bu şekilde tırnak batması gibi şikayetlerin oluşmasını engellemiş olursunuz.

 -Daha önce sürdüğünüz ojeleri çıkarmak için dişlerinizle kazıma alışkanlığını bırakın. Bu şekilde dişlerinize zarar vereceğiniz gibi aynı zamanda tırnakların üstünün çizilmesine ve zarar görmesine neden olmuş olursunuz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

tırnak bakımı, sağlıklı tırnaklar, tırnak yeme alışkanlığı, güzel tırnaklar, evde tırnak bakımı, tırnak bakımı nasıl yapılır, manikür, pedikür, evde bakım, şekilli tırnaklar, tırnak nasıl uzar, tırnak kesimi, tırnakların önemi, tırnak bakım önerileri, tırnaklar nasıl güzelleşir, tırnak batması, tırnak temizliği, tırnak uzunluğu