Tırnak Sağlığı ve Evde Manikür Yapımı

...

Muhteşem tırnaklara sahip olmak elbette çok zordur. Özellikle sürekli ev işi ile uğraşan bayanların temizlikten dolayı elleri sürekli kimyasal maddelere maruz kalır. Bu nedenle zamanla hem ellerde çatlama, yıpranma hem de tırnaklarda kırılma ya da incelme gibi durumlar oluşur. Bakımlı tırnaklara sahip olmak her bayanın hayalidir. Bu neden tırnak sağlığınızı korumanın ve evde manikür nasıl yapılır? Sizlerle paylaşacağız.

Tırnak Sağlığı ve Evde Tırnak Bakımı

Bakımlı ve sağlıklı tırnaklara kavuşmanın önceliği elbette ki sağlıklı tırnaklardan geçer. Sağlıklı tırnaklara sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz. Fakat tırnak keserken, törpülerken bile yaptığınız yanlışlar tırnakların sağlıklı olmasının önüne geçmektedir. Tırnak sağlığı için basit öneriler;

– Tırnaklarınız çabuk kırılıyor ve katlara ayrılıyorsa nedeni yeteri kadar su içmemeniz olabilir. Her organın sağlığında önemli rol oynayan su, tırnak sağlığı içinde önemlidir.

– İçerisinde alkol bulunmayan losyonlar kullanmaya özen gösterin

–  Eğer sürekli temizlik malzemeleri ile uğraşan biriyseniz hem el hem tırnak sağlığınız için mutlaka eldiven kullanmalısınız.

– Tırnaklarınızı törpülerken yan taraflarını törpülemekten kaçının bu sayede tırnaklarınızın kırılmasını azda olsa önleyebilirsiniz.

– Tırnaklarınızı fazla uzatmayın hem görüntü açısından, hem sağlık açısından hoş olamayacaktır hem de çabuk kırılmaya müsait hale gelecektir.

–  Tırnaklarınız çabuk kırılıyorsa nedeni kalsiyum, demir ve B vitamini eksikliği olabilir. Tırnak kırılmalarını engellemek için ojenizi sürmeden önce altına bir kat tırnak koruyucu sürebilirsiniz.

– Tırnaklarınızı keserken çok dipten değil de kendinizi rahat hissedeceğiniz boyutta kesin.

– Ojeleriniz soyulduğu zaman asla dişlerinizle kazımayınız bu şekilde tırnak yüzeyini zedelemiş ve tırnak sağlığını hiçe saymış olursunuz.

– Eğer tırnak yeme alışkanlığınız varsa mutlaka bırakmalısınız. Tırnak yememek için eczanelerde ya da kozmetiklerde satılan acı oje diye tabir edilen, tırnak yemenizi önleyecek ojeler kullanabilirsiniz.

Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Evde manikür yaparak tırnak sağlığınızı korumanız tabi ki mümkün. Yapmanız gereken birkaç malzeme ve kısa bir zaman. Öncelikle tırnaklarınız çok uzun ise biraz kısaltarak maniküre hazır hale getirin. Daha sonra ılık su dolu bir kap içerisinde ellerinizi 10 dakika kadar bekletin ve tırnak etlerinizin yumuşamasını sağlayın. Yumuşayan tırnak etlerinizi tırnak törpüsünün arkası ya da başka bir şey ile ileri itin. Tırnak etlerini kesmeniz çok sağlıklı bir işlem değildir çünkü tırnak etlerinden enfeksiyon kapabilirsiniz. Tırnak etlerinizi geriye ittikten sonra tırnaklarınızı törpüleyin. Törpüleme işlemi bittikten sonra tırnak koruyucu krem ya da cilası sürebilirsiniz. Tırnak etleriniz çok sert ve kötü bir durumdaysa, yatmadan önce bir tatlı kaşığı balla bir tatlı kaşığı ayçiçeği, buğday tohumu ya da zeytinyağını bir kapta karıştırın. Bu karışım ile tırnaklarınıza, tırnak etlerinize masaj yapın. Ellerinize eldiven ya da yumuşak bir çorap takarak yatın. Sabah kalktığınızda tırnak etlerinizin düzeldiğini göreceksiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

tırnak bakımı, el bakımı, tırnak sağlığı, tırnak nasıl törpülenmeli, tırnak nasıl kesilmeli, manikür, evde manikür yapımı, tırnak eti, tırnak koruyucu oje, tırnak yeme hastalığı, bakımlı tırnaklar, evde tırnak bakımı