Yeni Trend: Evde Fitness

...

Spor salonuna gitmek sizlere zor geliyorsa evde fitness tam sizlere göre. Sizlerde bu yaz form tutmanın kolay yollarını deneyebilirsiniz.

” Spor salonuna kayt oldum ancak bir yıllık üyeliğimde toplam 1 hafta bile gitmedim. Verdiğim para ve duyduğum vicdan azabı da cabası” diye başlayan pek çok sohbet eminim ki duymuşsunuzdur. Modern yaşamın getirdiği ofis-ev arasında geçen hareketsiz yaşam tarzı sağlıpımızı da olumsuz yönden tehdit ederken, kilo alımını da neredeyse kaçınılmaz kılıyor. Yoğun yaşam temposunda spora vakit ayıramamaktan şikayet edernler için yeni trend şimdilerde Evde Fitness. Evde fitness uygulamasını zor olduğunu vurgulayan uzmanlar, evde spor yapma alışkanlığının bütün dünyada hızla yaygınlaştığını dile getiriyor.

fitness

Haftada sadece 3 gün 15 dakika ayırarak yapılan bir kaç temel hareket ile form tutmanın mümkün olduğunu dile getiren uzmanlar, günlük yaşamda da hareket için fırsat yaratmak gerektiğini vurgulayarak bir kaç tavsiyede bulundular.  Günde üç kere karnınızı 10 kez içeri çekip, bırakın. Sırtınızı duvara sandalyeye oturur gibi dayanın ve 10’a kadar sayın. Bunu günde üç kez yapmak bacak kaslarınızı güçlendirir. Her gün 20 dakika istediğiniz müzikte hareketli biçimde dans edin. Böylece hem mutluluk hormonu salgılanır, hem de nabız hızlanır. Spor yaparken en büyük hata; yapabileceğinden çok spor yükünün altına girmek, bir başka hata ise bazı aktiviteleri düzenli spor zannetmek. Örneğin haftada bir gün yapılan halı saha maçı düzenli spor değildir.

İnsanlar artık her türlü bilgiye internet üzerinden ulaşma eğiliminde. Günümüz insanının yoğun iş temposu veya farklı nedenler ile spora zaman ayıramamasından yola çıkarak bir takım sitelerde mevcuttur.

yeni-trend-evde-fitness-6861136

Sizlere örnek verebileceğimiz bazı hareketler…

En Etkili 3 Karın Hareketi

İşte karın kaslarınızı hiçbir ekipman kullanmadan en çok çalıştıran üç hareket. Bu hareketleri yaparken, tekrar ve set sayılarını kendi spor seviyenize göre belirlemelisiniz. Başlangıç seviyesi 8 ile 10 tekrardır.

Sit Up Scissors: Yere oturulur. Üst vücut yere yaklaşık 45 derece açı yapacak şekilde sabitlenerek, her iki bacak yerden yaklaşık bir karış kadar havada tutulur. Bacaklardan biri yukarıya doğru kaldırılırken üst vücut kollar ile birlikte o yöne doğru döndürülür ve nefes verilir. Aynı hareket diğer bacak için de tekrarlanır.

Three Point Plank: Dirsekler ve ayak parmak uçları üzerinde sırt düz karın ve bel kasları kasılı haldeyken, bu pozisyonda ayaklar tek tek kalça hizasına kadar kaldırılarak nefes verilmektedir. Aşağıya indirilirken nefes alınır. Birinin ardından diğer ayak tekrarlanır. Bu pozisyonda kalma süresi başlangıç seviyesinde 20 saniye olmalıdır. Daha sonra artırılabilir.

fitt

Legs and Hands up Crunh: Sırt üstü yere yatılır, bacaklar dizlerden bükülü ve havada sabittir. Kollar bitişik olarak yukarıya doğru uzatılır. Üst vücut yukarıya doğru kaldırılırken nefes verilir. Ters yönde yavaş ve kontrollü olarak aşağıya inilirken nefes alınır.